5000 yıllık tarihi ile Çin mutfağı, bilinen en eski mutfaklar arasında yer alıyor. Doğu kültürünü de içinde barındıran bu mutfak, geniş yemek kültürüyle her zaman ilgi odağı oluyor.

Gelin, Çin mutfağını genel özellikleriyle inceleyelim.

Yin-yang prensiplerinin uygulandığı Çin mutfağında; renk, koku, kıvam ve tat arasında bir denge ve kontrast yakalanıyor. Bu kontrast malzeme çeşitliliği, kesme ve pişirme yöntemleriyle sağlanıyor. Çin'in hem coğrafi hem de kültürel olarak farklılık gösteren 20’den fazla bölgesinde farklı malzeme, pişirme ve kesme olarak çeşitlilikler ortaya çıkıyor. Örneğin; Kuzey bölgelerinde çorba ve deniz ürünleriyle protein bakımından yiyecekler ön plandayken, Batı bölgelerinde özellikle baharatlı ve acı yemeklerle hamur işleri daha çok tercih ediliyor.

Çin mutfağında en çok tercih edilen pişirme tekniklerini de hızlıca anlatalım. Çin’de yağda kızartma, soteleme ve buharda pişirme gibi çeşitli pişirme yöntemleri kullanılıyor. Wok ismi verilen derin tavalar pişirmeden en sık kullanılan araçlar arasında yerini alıyor. Örneğin Çin mutfağının en ünlü yemeklerinden biri olan Çin mantısı, buharda pişirilerek ya da kızartma olarak iki şekilde servis ediliyor.

Çin mutfağında, bitkisel yağlar ya da fındık yağı gibi yemeklerin aromasını bastırmayacak yağlar kullanılıyor. Kahvaltı ve atıştırmalık olarak, pirinç, yumurta, balık, deniz ürünleri, mantar ve soya ürünleri en çok tüketilen besinler arasında yer alıyor. Diğer mutfaklarla kıyaslarsak Çin mutfağında çorba en son servis ediliyor ve çorba yiyecek olarak değil, içecek olarak kabul ediliyor.