Altın günlerinde, öğle saatlerinde ve akşam yemeklerinden sonraki çay saatlerinde önce gözler, ardından da mideler tatlıları arıyor. Tavşan kanı demlenmiş mis gibi bergamotlu çaylar, tatlısız biraz yalnız kalıyor çünkü. :)

Günün koşuşturmacasında kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği tarifleriyle uğraşmak zaten oldukça zor. Bir de çay saati tarifleriniz için uzun uzun uğraşmayın dedik, en sevilen ve en kolay hazırlanan tatlılardan biri olan pudingi ve pudingli tatlıları bugünkü konumuz olarak ele aldık.

Bugün bol bol pudingi ve pudingli tatlıları konuşacağız hazırsanız. :) 

Puding Nedir?

En özet haliyle; nişasta, süt ve şeker ile yapılan bir çeşit tatlıdır puding. Tencerede hazırlanır ve hazırlanışı esnasında sürekli karıştırılmalıdır. Anında tencerenizin dibi tutabilir. :) Yapılış aşamasında veya servis kaplarına (kuplara) alınma esnasında içine meyve, bisküvi vb. malzemeler katılabilir. Çok katı kuralları yoktur puding hazırlamanın. 

Supangle ve Pudingin Farkı Nedir?

Puding (özellikle de kakaolu puding) sık sık supangle ile karıştırılır. Madem konumuz puding, gelin önce bir supangleyle farklarını öğrenelim. :)

Kakaolu puding ve supangleyi birbirinden ayıran noktalar; malzemeler ve kıvam farkında ortaya çıkar.

Puding tariflerinden farklı olarak supangle tarifleri şeker, nişasta, süt, tereyağı ve kakao ile hazırlanır. Pudingler kakaolu, meyveli, vanilyalı vb. şekilde değişik versiyonlarda hazırlanabilirken supangle yalnızca kakaolu olarak hazırlanır. 

Supangle, pudingden daha yoğun kıvamlıdır ve geleneksel olarak supangle kuplarının taban kısmında kek de bulunur.

Puding Sevenler için Birbirinden Leziz ve Pratik Pudingli Tatlı Çeşitleri

Pudingin ne olduğuna değindik, ardından da supangle ve pudingin ayrıştığı noktaları konuştuk. Şimdi sıra geldi yiyen herkesin bayılacağı pudingli yapılan tatlılar listemize geçmeye!

1 – Karamelli Magnolia Puding Tarifi

Listemize pudingin eşlik ettiği tariflerle değil, pudingin ana malzemelerden olduğu tatlı tarifleriyle başlıyoruz. İlki, Amerika’daki ünü dünya geneline yayılan magnolia tatlısının karamelli versiyonu. :)

Karamelli magnolia puding tarifi, alışık olduğumuz çilekli magnolia tatlılarının enfes bir alternatifi. Evinizde çilek yoksa bu leziz muzlu karamelli magnolya tarifini hazırlayıp servis edebilirsiniz!

2 – Magnolya Puding Tarifi

Muz, muzlu puding, bebek bisküvisi, krem şanti ve bol bol dondurma… Bu tatlı tarifinin hitap etmeyeceği bir damak yok!

Magnolya puding tarifi, her sofraya çok yakışacak.

3 – Kolay Puding Pasta Tarifi

Geldik şimdi de pudingin eşlik ettiği leziz ve basit pudingli tatlılara. Bu pudingli tatlılar tarifini paylaşmak istemeyeceğiniz tatlılardan olacak. :) Özellikle de kolay puding pasta tarifi...

Sunumuyla da lezzetiyle de yiyenleri her lokmada şaşırtacak bu tatlımız için sizi tarife alalım!

4 – Pudingli Kek Tarifi

Daha önce de söyledik, pudingli tatlılar kolay oldukları kadar lezizler de! Pudingli kek tarifi, bir daha sıradan kek hazırlamak istememenize sebep olacak.

5 – Pudingli Kurabiye Tarifi

Pudingli kek gibi hamuruna puding karışımı katılan başka bir klasiğe geldi sıra. Pudingli kurabiye tarifi, bambaşka aromasıyla çay saatlerinizin yeni yıldızı olacak.

6 – Pudingli Kedi Dili Bisküvili Pasta Tarifi

Pastalarınız için pandispanya veya kek hazırlamak istemiyorsanız, en güzel seçeneğiniz kedi dili bisküviler. Bu tarifte, günün yıldızı pudinge kedi dili bisküviler eşlik ediyor, ortaya leziz pudingli kedi dili bisküvili pasta tarifi çıkıyor!

7 – Chia Tohumlu Puding Tarifi

Üzülerek geldik enfes tariflerle dolu listemizin sonuna. Buraya kadar gelmişken, süper besinlerden biri olan chia tohumunu kullanarak hazırladığımız leziz bir pudingli tatlımıza da yer verelim istedik. :)

Chia tohumlu puding tarifi, kahvaltılara dahi çok yakışan enfes bir tatlı tarifi. Muz, ceviz, ahududu ve böğürtlenin sofralarınızda estireceği leziz rüzgarı tarif dahi edemiyoruz. İlk fırsatta deneyip görün en iyisi. :)