Akıllı buzdolabı kullanımı, buzdolabı sıcaklığını önerilen aralıkta tutmak, buzdolabında yiyeceklerinizi uygun şekilde düzenlemek ve temizlemekten geçiyor. 5 ile 57 derece arasındaki sıcaklık aralığı yiyeceklerimiz için tehlikeli bölge kabul ediliyor. Bu aralıkta bakteriler, yiyeceklerin üzerinde insanları hasta edebilecek kadar büyüyebiliyor. Besinlerin buzdolabında doğru şekilde soğutulması bu bakteri üremesini yavaşlatıyor. Akıllı kullanılan buzdolapları, yiyecekleri daha uzun süre taze tutmamızı sağlıyor. Ancak bu, yiyeceklerimizi süresiz olarak buzdolabında tutabileceğiniz anlamına gelmiyor. Ünitenin hem buzdolabı hem de dondurucu bölümlerinin sıcaklığı sık sık kontrol edilmeli. Bu, gıda güvenliği ve buzdolabının verimli çalışmasına yardımcı olmak için önemli. Buzdolabı bölmesi 5 derece veya altında ve dondurucu bölümü -18 derece olarak ayarlanmalı. Buzdolabının sıcaklığını düzenli kontrol etmenin en iyi yolu ise termometre kullanmak. Buzdolabında yiyecekleri taze ve insan sağlığı için güvende tutmak için cihazın temizliğinden, yiyeceklerin yerleştirilmesine kadar birçok unsura dikkat etmek gerekiyor.

İlk giren gıda ilk çıkar

Yiyeceklerinizi saklarken, ilk giren ilk çıkar kuralına uymanız önemli. Buzdolabında getirilen eski yiyeceklerin arkasına yeni yiyecekler yerleştirmek daha kolaydır. Buzdolabından çıktıktan sonra yiyeceklerin oda sıcaklığında iki saatten fazla bekletilmemesine de dikkat edin. Et, sebze, meyve gibi ürünleri ayrı çekmece ve raflarda saklamak gerekiyor. Sıcaklık dağılımına göre; üst ve orta raflarda tüketime hazır gıdalar, yemekler, süt ürünleri pişmiş ürünler, hazır salatalar, alt rafta parçalanmış et ve et ürünleri, parçalanmış balık ve balık ürünleri, sebzelikte meyve ve sebzeler ile kapı raflarında yumurta ve ambalajlı ürünleri depolamak en uygun saklama şekli diyebiliriz. Yüksek riskli yiyeceklerden olan çiğ et, kümes hayvanları ve balık gibi yiyecekler üst raflara yerleştirilirse damlayarak diğer besinlere mikroorganizma bulaştırabiliyor. Bu nedenle mikroorganizma bulaşma ihtimali olan yiyecekler plastik torbalarda ya da kapalı kaplarda buzdolabının en alt rafında saklanmalı. Buzdolabınızdaki çekmeceler, meyve ve sebzelerin saklanması için nem kontrollü bir bölge oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Ancak çok fazla nem biriktiği fark edilirse, çekmeceyi birazcık açık bırakarak nem seviyesini düşürmek gerekiyor.

Fazla doldurmayın!

Buzdolabınızın derinliğini kullanmak için düz uzun ve yükseklik sırasına istifleyebilecek kapaklı kaplar kullanılmalı. Cam görünürlük, hijyen ve sürdürülebilirlik için en iyisi olup sıkıca kapanan kapakları olan kaplar kullanılmalı. Yiyecekler, güvenli bir şekilde üste konabilen kaplarda folyo veya plastik kapla sıkıca kaplanmış şekilde saklanmalı. Bu, ünitedeki nemi en aza indirmeye yardımcı olarak buzdolabında buzlanmayı azaltır.

Buzdolabını fazla doldurmak da doğru değil. Buzdolabının yüzde 30'unun boş tutulması ideal olanı. Böylelikle cihazınız daha verimli çalışacaktır. Buzdolabını doldurursanız soğuk havanın serbestçe dolaşması engelleyebilir ve bu yüzden de yiyecekler uygun şekilde soğumayabilir.