Anadolu mutfaklarının en eski tariflerinden biri olan börek, her öğünde afiyetle yenen geleneksel yemeklerimizden bir tanesi. Uzun süre saklanabilmelerinden ve doyurucu olmalarından ötürü böreğin girmediği hiçbir mutfak yok diyebiliriz. Özellikle bayram ve iftar sofralarının vazgeçilmezi olan börekleri farklı malzemelerle denemek ve taze otlarla değerlendirmek isterseniz sizi böyle alalım.

Ebegümeci ve Radika
Özellikle Ege ve Akdeniz mutfaklarında çeşitli tariflerde kullanılan ebegümeci ve radika, salatalara yakıştığı kadar böreklere de yakışıyor. Bu otları hazırlamak için önce ince kıyarak soğanla kavurun ve daha sonra istediğiniz baharatlarla harmanlayarak börek harcınıza ekleyin.

Pazı
Ispanağın alternatifi sayılan pazı, daha keskin bir tada sahip olduğundan damakta uzun süreli bir lezzet bırakıyor. Bebek pazılar taze tüketildiği gibi, daha büyük yapraklılarla birleştirilerek böreklerde kullanılıyor. Pazılı harç için yapmanız gereken tek şey, kavurduğunuz pazıları, çökelek peyniriyle tamamlayarak harcınızı oluşturmak.

Isırgan Otu
Dünyanın her yerinde yetişen ve mucizevi bitki olarak bilinen ısırgan otu, Arnavut ve Boşnak mutfaklarında leziz börek tariflerine dönüşüyor. Siz de bu börek harçlarından denemek isterseniz, ısırgan otunu tek kullanabilir ya da ıspanakla birleştirebilirsiniz. Limonla servis etmenizi öneririz.

Karışık Otlar
Ege’nin birçok yerel pazarında ısırgan, devetabanı, gelincik, kuş tırnağı gibi yerel otlardan oluşturularak satılan paket böreklik taze otlar, artık büyük şehirlerde de  birçok yerde bulunabiliyor. Böreğinize bu karışık otlardan bir harç hazırlamak için baharat, zeytinyağı ve soğana başvurmanız yeterli.