Mükemmel burger köftesinin en önemli kriteri elbette etin kalitesi. Dana döşünden veya pançetadan da elde edilen kıyma şahane bir burger köftesi yaratmak için ideal. Burger köftesinin bir diğer kriteriyse kıymanın yağsız olmaması. Bunun için, etin yağ oranının % 20 olması yeterli. Etin kıyma makinesinden yalnızca bir kez geçirilmesi de püf noktaları arasında. Nitekim et, kıyma makinesinden iki kez geçtiğinde ezilebilir ve suyu içinde tutması zorlaşabilir.  Bu da o mükemmel hamburger lezzetinden sizi uzaklaştırabilir.

Köfteyle ilgili bir diğer önemli kriter köftenin nasıl pişirildiği. Burgerin yapısında elde etmek isteyeceğiniz doku dışının çıtır çıtır, içinin pembe olması. Etinizin iyi biftekte olduğu gibi orta-az pişmiş olması da bir diğer nokta.

Burgeri tamamlayan burger ekmeği ise lezzetini içindeki tereyağı ve sütten almalı. Brioche tarzı burger ekmeğinizin üzerine bastırdığınızda yeniden kabarıyorsa lezzet kıvamını yakalamışsınız demektir. Burgerin son püf noktasıysa, ekmeğinin ızgaranın üzerine alınıp köftesinin yağını ve lezzetini içine çekmesi gerekliliği.

Tüm bu aşamalardan sonra, köftenin üzerine alınan yeşillikler, turşu ve domates dilimleriyle de lezzeti ince ayrıntılarda saklı olan burgerleri doyasıya yemek bir tesadüf olmasa gerek.

Canınız çekti değil mi? En iyi burgercilerin bir araya geldiği ve burger hakkında çok daha fazlasının deneyimlenebileceği Hellmann's Burger Fest 15-16 Haziran'da Zorlu Center Festival alanında. Enfes lezzetler için biz de oralarda olacağız... Eğlenceye dahil olmak için biletlerinizi hemen alabilirsiniz: tıklayın.