Yeme-içme ile ilgili ya da ilgisiz hemen hemen herkesin duyduğu ‘Michelin Star’ kavramı, bazılarımızın kafasındaki ‘’Acaba lastik markası Michelin ile bir ilgisi var mıdır?’’ sorusunu uyandırıyor. Bilmeyenler için cevaplayalım, evet Michelin Star’ın lastik üreticisi Michelin’inle doğudan bir alakası var.

Nasıl mı?
Michelin Star’ın macerası, 1900 yılında Andre ve Edouard Micelin kardeşler tarafından motorcular ve otomobil sürücüleri için yayınladıkları bir rehberle başlıyor. Bu rehberde motorcuların ve otomobil sürücülerinin işine yarayacak haritalar, lastik tamiri ve değişimi için yönergeler, otel ve akaryakıt istasyonları listeleri gibi kullanışlı bilgiler yer alıyor. Michelin Star’ın başlangıcıysa 1926 yılında oluyor. İlk kez bu tarihten itibaren restoranlara yıldız vermeye başlayan rehber, bu tarihten 5 yıl sonra verilen yıldızları kendi içinde 3 kritere ayrılıyor. O günden bugüneyse hala aynı kriterler kullanılıyor.

Yıldızların kritlerleriyle devam edelim. 1 Michelin yıldızlı restoranlar, kendi kategorisi içindeki en iyi restoran anlamına geliyor. 2 Michelin yıldızlı restoranlar, mükemmel bir mutfak servis eden ve yemek pişiren restoranlara veriliyor. Son olarak, 3 Michelin yıldızlı restoranlar da istisnai bir mutfak servis eden restoranlar şeklinde sınıflandırılıyor.

Peki, Michelin yıldızına nasıl sahip olunuyor, anlatalım. Michelin’in ‘Inspector’ olarak adlandırdığı ve her biri kendi çalışanı olan müfettişler, sürekli olarak otelleri ve restoranları anonim olarak dolaşıyorlar. Michelin Guide Dictionary’ye göre bir teftiş uzmanı yılda ortalama 30.000 kilometre yol kat ediyor, 250’ye yakın farklı yerde yemek yiyor ve 160’dan fazla otelde konaklıyor.  Michelin, müfettişlerinin kimliklerini gizli tutmasına çok önem veriyor.

Sanılanın aksine, Michelin yıldız şef algısını yanlış biliniyor çünkü Michelin yıldızı sadece mutfağa veriliyor. Eğer şef yıldız verildiği zamanda orda çalışıyorsa Michelin yıldızlı şef ünvanını kazanıyor ancak restorandan ayrılırsa, yıldızı beraberinde götüremiyor. Fakat özgeçmişi açısından böyle bir deneyim son derece önemli ki yıldızlarını kaybedeceğini öğrenince intihar eden şefler dahi tarihte yer alıyor.

Michelin yıldızı restoranlara sadece 1 yıllığına veriliyor. Bir sonraki yıl bu restoranların yıldızlarını kaybetme ihtimalleri olduğu gibi, ekstra bir yıldız daha almaları da mümkün. Bir restoran 1 yıldız alıp, 3 yıldıza doğru mesafe kat edebiliyor.