Profiterol denildiği zaman hemen hemen hepimizin aklına ilk gelen yer İnci Pastanesi oluyor.  1944’de Luka Zigoris tarafından bugünkü yerinde, yani Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde açılanİnci Pastanesi, o gün bugündür aynı lezzeti müşterilerine sunmaya devam ediyor.

 

Hikaye, İnci Pastanesi açılmadan birkaç yılönce başlıyor. 1940’ların başında, pastane açılmadan önce Zigori, bir atölye kiralayıp lezzetli profiteroller yapmaya başlıyor ve atölyede yapılan bu profiteroller diğer pastanelere dağıtılıyor. Profiterolün çok beğenilmesiyle Luka Zigoris bir süre sonra, kendi pastanesini açmaya karar vererek şuanki yerini açıyor. 

 

Hikayesinden sonra mekanla devam edelim. Çok büyük bir mekan olmayan İnci Pastanesi, içeri girdiğiniz anda sizi profiterol cennetine sokuyor. Mekan küçük olduğu için yiyen kalkıyor ve sıradaki insan müşteri masaya alınıyor. Ayrıca pastanede sadece profiteroller değil, çikolata, pasta, poğaça da satışa sunuluyor ve bunların hepsi dükkanın arka tarafındaki mutfaktan çıkıyor. Hatta profiterolden sonra en çok tercih edilen tatlılarının da krem karamel olduğunu söylemeden geçmeyelim.