Sofraların vazgeçilmezi mercimek, Akdeniz ülkelerinde ilk çağdan bu yana yetiştirilen bitkisel bir protein kaynağı. Ülkemizde daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, İç Anadolu Bölgesi’nde ve Gaziantep’te yetiştirilen mercimek, yetiştirildiği yöreye göre birbirinden farklı yemeklerde kullanılıyor.

Birden fazla çeşidi olan mercimek, kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olarak dörde ayrılıyor. Her bir mercimek kendi dokusu ve aromasına özel olarak farklı tariflerde değerlendiriliyor.

Örneğin, ‘kara şimşek’ olarak da bilinen yeşil mercimek, pişirilirken kabuklarının çabuk ayrılmasından dolayı genellikle sulu yemeklere ekleniyor.

Nişasta oranı düşük olan kırmızı mercimekse, çorba yapımında kullanılıyor. Hafif fındığımsı bir aromaya sahip sarı mercimek, en çok püre yapımında tercih edilirken, nispeten tatlı aromasıyla kahverengi mercimek, çorbalara ya da salatalara eklenerek tüketiliyor. 

Ülkemizde de birden fazla çeşidi olan mercimek, birçok farklı tarifte karşımıza çıkıyor. Bir klasik olan yeşil mercimek yemeği, kırmızı mercimeğin ön planda olduğu mercimek köftesi ve lokanta usulü mercimek çorbası, mercimeğin ülkemizde bolca kullanıldığı yemekler arasında.

Bol mercimekli tariflerimize de göz atmayı unutmayın.

Erişteli Mercimek Çorbası

https://www.yemektekeyifvar.com/makarnamantipilav/eristeli-mercimek-corbasi/

 

 

Mücendra Pilavı

https://www.yemektekeyifvar.com/makarnamantipilav/mucendra-pilavi/