Suflelerde, kek hamurlarında, kurabiyelerde ve birçok tarifte yer alan yumurta akı genellikle hamuru kabartmak ve güzel bir doku vermek için kullanılıyor. Ancak, doğru hacim ve iyi bir doku için dikkat etmeniz gerekenler var.

Öncelikle yumurtalardan önce, doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun. Zira yumurta beyazlarının cam ya da metal kaselerde çırpılması gerekiyor. Ayrıca çırpma teli veya elektronik çırpıcılarınızın tamamen temiz ve kuru olmasına dikkat etmeniz de önemli püf noktalarının başında geliyor.

Sıra yumurtalarda.

Yumurta beyazlarınızı sarılardan ayırırken yumurtalarınızın soğuk olması gerekiyor. Bunun nedeni kıvamının kolay tutasını sağlamak.

Bir diğer en önemli noktaysa, yumurta beyazlarınızın içinde asla yumurta sarısı olmaması. Eğer yumurta beyazlarınızın içine sarısından karışırsa, bu hacmini almamasına neden oluyor.

Çırpılma süreciyle devam edelim. Yumurta beyazlarınızı çırparken düşük hızda çırpmaya başlayıp, hafif köpürdükten sonra istediğiniz kıvama getirinceye kadar hızını arttırmanız gerekiyor.

İstenilen aşamaya geldikten sonra sıra yumurta beyazını nasıl kullanmanız gerektiğini bilmekte yatıyor. Çırpılmış yumurta akları, zaman geçtikçe hacmini kaybeder, bu nedenle çırpıldıktan hemen sonra kullanılması gerekiyor.

Yumurta beyazlarınızı başka bir karışımla birleştirecekseniz; bunu mümkün olduğunca yavaş bir hızda ve karıştırdıktan sonra nazik hareketlerle spatulanızla ‘8’ hareketi çizerek yapmaya dikkat edin.