Oklavaları görelim. Zira hamur açmak sandığınızdan daha kolay.

Börek, baklava, mantı… Bunları dışarıda yemeye bayılıyoruz ancak evde yapmak istediğimizde çekiniyoruz. Merak etmeyin, işin tekniği yardımınıza yetişti.

Öncelikle, hamur yapımında kullanacağınız malzemeleri doğru süre boyunca yoğurmanız çok önemli. Yoğurma deyip geçmeyin; hemen hemen her hamurun kendine özel bir yoğurma tekniği ve süresi var, buna dikkat edin. Hamur yoğururken en önemli nokta çokça kez duyduğunuz ‘kulak memesi’ kıvamını yakalamak. Bu kıvam gerçekten de kulak memenizin dokusuyla aynı olmak durumunda, hamur diliyle anlatmak gerekirse elastik ve yumuşak bir doku diyebiliriz. Bunu yakalamak içinse hamur birleşmeye başladığında alttan üste doğru katlama yöntemini kullanarak yoğurmanız gerekiyor. Bir de, elinizi yumruk şeklinde sıkmak yerine avuç içlerinizi kullanmanız gerekiyor. Böylece hamura daha hakim olabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra hamuru açma aşamasına geçeceksiniz. Burada kullanabileceğiniz iki ana mutfak malzemesi var; oklava ya da merdane. Oklava kalın ve kısa olan hamur açma aletlerine denirken, merdane ise daha ince uzun sopa gibi olanlara deniyor.

Gelelim hamuru açmaya.

Hamuru açtığınız zemine, hamurun üzerine ve merdane ya da oklavaya un serpin. Unu ne fazla ne de az kullanmaya özen gösterin. Öyle ki, tam kararında kullanılmış bir un hamurun yapışmamasını sağlayacaktır.

Merdane de oklava da kullanırsanız, eşit baskı uygulamaya dikkat edin. Böylelikle hamurunuz açıldıktan sonra eşit incelikte olacaktır.

Bir sonraki aşamada hamuru tek bir yöne doğru açın ve ara sıra hamuru döndürmek suretiyle, açtığınız bölümü değiştirin. Elle kontrol ederek, eşit olmayan yerleri düzleştirin.

Son olarak yapılacak yemeğe göre istenilen şekilde keserek, hamurunuzu kullanın.

Mantı hamuru açma yöntemleri videomuz için tıklayın.