11 ayın sultanı Ramazan ayının enfes iftar menülerine bugün de devam ediyoruz. 30 gün boyunca yanınızda olmaya baş koyduğumuz bu yolculukta 6. gün iftar menüsü geldi bile!

Yoğurtlu analı kızlı çorbanın enfes lezzetiyle başlangıç yaptığımız altıncı gün iftar menüsü, sürpriz lezzetlerle dolu. Özellikle kökeni İzmir ve çevresi olanlar ana yemeğe bayılacak!

Haydi Ramazan 6. gün menüsünü incelemeye başlayalım!

Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba

Analı kızlı çorba, belki de en sevilen geleneksel çorba tariflerinden biri.

Doyuruculuğu ve bereketli oluşuyla gönüllerimizi kazanmış bu çorba tarifinin malzeme listesi; Knorr Bulgurlu Analı Kızlı Çorba, su, yoğurt, limon suyu, yumurta ve Frenk maydanozundan oluşuyor. 

Kısacık sürede hazırlanan yoğurtlu analı kızlı çorba tarifinin bir porsiyonu ise yalnızca 120 kalori. Diyet menülerinizde de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Tire Köfte Tarifi

Lezzetiyle nam salmış enfes bir köfteyi ana yemek olarak hazırlamak istedik bugün.

İzmir’in yerlisiyseniz zaten bilirsiniz Tire köftenin lezzetini. Ek bir şey söylemeye gerek yok onun hakkında. Ancak eğer henüz denemediyseniz ve özellikle de ilk kez duyuyorsanız Tire köfte tarifi, bir benzeri olmayan köftelerden!

Dana kıymayla yapıldığı için kokusu rahatsız etmeyen ve domatesli sosuyla büyüleyen bu enfes köfte, kalorisiyle de gönülleri kazanıyor. Bir porsiyon Tire köfte yaklaşık olarak 480 kalori. Protein ağırlıklı diyetlerinizde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz!

Patatesli Börek

Yancı olarak pilav, makarna veya meze hazırlamak istemiyorsanız patatesli börek tarifini hazırlayabilirsiniz.

İftardan artan börekleri ayrıca sahur sofranızda değerlendirebilir; bu sefer çorba ve ana yemek yerine çay ile servis edebilirsiniz. Böylece hem doyurucu hem de pratik bir sahur sofrası kolaylıkla hazırlanabilir!

Çilekli Güllaç

Güllaç çeşitlerinden sıkılmıyoruz, sıkılmayacağız. Nihayetinde pratik ve ekonomik olan bu enfes tatlı, Ramazan ayı dışında pek de karşımıza çıkmıyor. Madem 30 günümüz var, onu bol bol güllaç tarifi çeşidine boğalım; güllacın tadına doya doya varalım!

Çilekli güllaç tarifi, güllacın en tazeleyici versiyonu olabilir. Her lokmada hem süte hem de çileğe doyuran çilekli güllaç tarifini henüz denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.