Birbirinden lezzetli tariflerle yirmi ikinci gün iftar menüsüne göz atmak için aşağıya devam etmeniz yeterli!

gün iftar menüsünde bugün sizlere başlangıç olarak bulgur çorbası tarifini, devamında fırında kuru patlıcan dolması ve mor lahana salatası tarifini sizlerle paylaşıyor olacağız. Tatlı bir kapanış için de çıtır çıtır ve bol şerbetli kadayıf dolması tarifi hazırlayacağız.

Haydi o zaman Ramazan ayını yarıladık ve iftara az kaldıysa menümüzün yapılışına geçebiliriz. Huzurlarınızda ramazan 22. gün menüsü...

Bulgur Çorbası

Amasya yöresinde “düğürcük” ismiyle de bilinen bulgur çorbası; bulgurun yardımcı eleman olmaktan çıkıp ana kahraman olmasını sağlayan bir yemek tarifi.

Siz de başlangıçlarınızı doyurucu ve lifli bir çorba tarifiyle yapmak istiyorsanız Ramazan 5. gün menüsünde bulgur çorbası tarifine yer verebilirsiniz.

Doyurucu oluşunun yanı sıra bu enfes çorba oldukça da düşük kalorili üstelik. Bir porsiyonu yalnızca 105 kalori. Ramazan ayında kilo almaktan şikayetçiyseniz sadece bugün değil, sık sık hazırlayıp afiyetle tüketebilirsiniz bu çorba tarifini!

Fırında Kuru Patlıcan Dolması

Dolmanın her hali kabulümüz diyenler için tadına doyamayacağınız bir lezzetle geldik: Fırında kuru patlıcan dolması.

Dolmanın iftar sofralarına ne kadar yakıştığını ve bereketi simgelediğini bilmeyen yoktur. Çeşit çeşit hazırlanan ve kimi zaman üzerinde yoğurtlu sos ile kimi zaman da üzerine zeytinyağı eklenerek servis ettiğimiz dolma tarifleri var.

Hepsi çok lezzetli ama biz bugün ramazan 22. gün iftar menüsünde fırında patlıcan dolmasına yer verdik. Tarifimize hızlıca göz atmalı ve mutlaka denemelisiniz.

Mor Lahana Salatası

Ramazan ayında istemsizce düzensiz beslendiğimizi biliyoruz. Bunu en güzel telafi edeceğimiz besin ise salatadır. Mor lahana salatası tarifi beslenmemizi düzene koyar ve vücudumuza fayda sağlar.

Beslenme uzmanlarının en sevdiği sebze grubu renklerinden biri mor. Mor lahana da bu grubun en güzel sebzelerinden biri. Bütün mor meyve ve sebzeler gibi, mor lahana da güçlü bir antioksidan; bitkilere kırmızı ve mavi renk veren antosiyanin içerir. 

Kadayıf Dolması

Ramazan’ın 22. gününde Erzurum’a özgü enfes bir tatlıyla geldik. Her ısırıkta çıtırlığı ve lezzeti damağınızda lezzet şöleni yaratacak!

Şerbetli tatlılar denince akıllara baklava, şekerpare, revani ve kadayıflı tatlılar geliyor. Bu tatlılar evde yapılmışsa bir de lezzetine doyum olmuyor. Her biri oldukça emek isteyen, meşakkatli tatlılar bunlar. Ancak kabul edelim, iftar sofralarımıza ve beş çaylarımıza en yakışan tatlılar da şerbetli tatlılardır.

Gelin bu akşam soframızda farklı bir tada yer verelim. Hafif yemeklerin lezzetini şerbeti tam kıvamında kadayıf dolması tarifi ile tamamlayalım.