Risotto; nişasta yoğunluğu bakımında yüksek, belirli pirinçlerle yapılan, kökeni İtalya’ya dayanan bir pirinç yemeğine deniyor. Risotto'nun bilinen iki temel unsuru var. Biri pirincin nişastasından yararlanmak, diğeriyse kullanacağınız aromatik suyu iyi seçmek.

İşe başlamadan önce, yapmanız gereken en önemli şey doğru pirinci almaktır. Risotto hazırlamak için Türkiye’de kolayca bulunan Arborio veya Carnaroli pirincini kullanabilirsiniz. Yurtdışında ise bilinen en iyi pirinç Vialone Nano olarak geçiyor.

Pirinci seçtikten sonra iyi bir aromatik suyunuzun olması gerekiyor. Et suyu ya da sebze suyu, sade ya da mantarlı/safranlı risotto’lar için idealken, deniz mahsullü bir risotto mutlaka bir 'bisque' ya da balık suyuna ihtiyaç duyuyor.

Risotto'da bir diğer noktaysa; pirinci gerçekten çok fazla kavurup, ardından suyunu azar azar ve çektire çektire ilave etmek. Bu nedenle, pirinci pişirdiğiniz tencerenizin yanında mutlaka hali hazırda sıcak bekleyen aromatik suyu da bulundurmanız gerekir. Pirinç suyunu çektikçe bu sudan eklemeye devam edebilirsiniz.

Pişirmenin sonunda tüm pirinçler al dente kıvamını aldıktan, yani dişe gelir hale geldikten sonra tereyağınızı ekleyerek tencerenizin kapağını kapayabilirsiniz. 1-2 dakika demlenmesini bekleyip servis edebilirsiniz. Bütün bu işlemlerden sonra, İtalyan şeflerinki kadar iyi bir risotto yapabilirsiniz.

İtalyan mutfağı demişken harika bir tatlıyı da buraya bırakmak isteriz: Panna Cotta