Tane tane, bembeyaz ve lezzetli bir pilava sahip olmak herkesin hayalidir. Mutfağa girdiğinizde belki bu hayalden daha uzak bir pilav elde ediyorsunuz. Bazen pilavınız lapa oluyor, yapışıyor ya da rengini koruyamıyor... Ancak tüm bunlara son veren, sizin için hazırladığımız püf noktaları kullanarak, mükemmel bir pilava ulaşmanız an meselesi.

Pirincin ıslandığı suya biraz limon suyu damlatırsanız pilavınız pürüzsüz bir beyazlığa sahip olur.

Tane tane bir pilav elde etmek için iyice yıkamalısınız. Yıkama işlemi pirincin nişastasından arınmasına neden olacak ve pilavınız birbirine yapışmayacaktır.

Pilav-su dengesini yakalamak da iyi bir pilav için en önemli noktalardan biridir. Eğer pirinci sıcak suda ve uzun süre yıkadıysanız 1'e 1 oranında su kullanabilirsiniz. Yani 1 bardak pirince, 1 bardak su kullanmalısınız. Eğer sadece yıkadıysanız, ölçünüz 1'e 1,5 olmalıdır. Suyun içine Knorr Tavuk Suyu Bulyon ya da Knorr Et Suyu Bulyon eklemekse lezzeti ikiye katlayacaktır.

Bir başka püf nokta ise tereyağıdır. Pilavı tereyağı ile kavurursanız; tereyağından dolayı lezzetli, kavurmadan dolayı da tane tane bir pilava sahip olabilirsiniz. Bunun için pişen pilavın altını kapattıktan sonra, üzerine küp şeklinde birkaç dilim tereyağını atın ve hiç karıştırmadan, üzerini bir kâğıt havluyla örterek 10-15 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra bir kere karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz.

Pilavın doğru pişirme yöntemini öğrendiğimize göre, gelin birbirinden farklı pilav tariflerinde tekniklerimizi deneyelim!