Öncelikle ıhlamurdan ve ada çayından bitki çayları yapmaya başladık. Baktık ki çok faydalılar, ellerimiz mutfak kilerlerimizde bulunan nanelere ulaştı. Limonla karıştırdık, nane limon çayını keşfettik. Midelerimiz ağrıdığında, bulandığında içtik; sonuçlarına çok şaşırdık. Peki burada durmak olur muydu? Olmazdı.

Bu sefer elimiz, özellikle tavuklu yemeklerde sık sık kullandığımız bir baharat olan kekik kavanozuna uzanıyor; aromatik ve bol faydalı bir çay olan kekik çayını hazırlıyoruz! Kekik çayını daha önce duymadıysanız şaşırmaya hazır olun. Faydaları saymakla bitmiyor çünkü!

Haydi yazımızın detaylarına geçelim; kekik çayının faydalarına değinelim ve ardından kekik çayı nasıl yapılır detaylarıyla öğrenelim!

Kekik Çayı Nedir?

Kekik çayı, kuru veya yaş kekiklerin kaynar suyla buluşturulmasıyla hazırlanan bir bitki çayıdır.

Evinizde kuru kekik, yaş kekik, dağ kekiği vs. olabilir. Her türlü kekikten bu enfes çayı yapabilirsiniz. Aromasında farklılık olsa da faydasında hiçbir fark olmaz.

Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Dağ kekik çayı faydalarına geldi sıra. Haydi, bakalım bu enfes çayın faydaları nelermiş!

Kekik çayının faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

-Kekik çayı kalorisi çok düşüktür. Bu sayede kilo verme süreçlerinizi destekler.

-Güçlendiricidir.

-İltihap gidericidir.

-Sinüsleriniz doluysa güzel haber, kekik çayı balgam söktürücüdür.

-Bağışıklığı destekler ve hastalıklardan korur.

-Bağırsak sağlığı üzerinde faydalı etkileri vardır. 

-Sindirimi kolaylaştırır ve mide sorunlarına iyi gelir.

-Kadınlarda adet sancılarını yatıştırır ve kanama döngülerini düzenler.

-Demir içerdiği için demir eksikliği tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir.

-Gargara olarak kullanılırsa ağızdaki yaralara iyi gelir, diş eti iltihaplarını iyileştirir.

-Cildi güzelleştirir.

Kekik Çayı Zararları Nelerdir?

Kuru kekik çayı faydalarına değindik, sıra geldi fazla tüketiminde karşı karşıya kalabileceğiniz yan etkilere değinmeye. Tabii fazla tüketim bir yana, hassas bünyeler de bu zararları görebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta ve her şeyden önce bir hekime danışmakta fayda var.

Kekik çayı fazla tüketilirse mide bulantısı yapabilir. Bunun yanı sıra kusma ve ishal de karşılaşılabilecek kötü sonuçlardan bazıları.

Bunların dışında kalp çarpıntısı yapabilir ve tansiyonunuzu istenmeyen oranda düşürebilir.

Kekik Çayını Kimler İçemez?

Kekik çayını, bazı özelliklerinden dolayı herkesin tüketmesi önerilmiyor. Gelin bu önemli noktaya da değinelim.

Kekik çayı, uçucu yağ içeren bir çaydır. Bu yüzden karaciğer, mide ve bağırsak sorunu yaşayanlar (özellikle ülser, gastrit ve iltihap gibi durumları yaşayanlar) tüketmemeliler.

Kekik, nane gibi bitkilere alerjisi olanlar, kekik çayını tüketmemeliler. Kekik, suda kaynayınca alerji tetikleyen özelliklerini kaybetmiyor ne yazık ki.

Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız da kekik çayını tüketmekten kaçınmalısınız.

Ayrıca önemli bir not: bebekler ve yaşlılar, doktora danışmadan önce kesinlikle bu çaydan uzak durmalı.

Bunların dışında, bilmediğiniz herhangi bir sebepten dolayı da kekik çayına karşı hassas olabilirsiniz. Tüketmeden önce hekiminize danışmanız en sağlıklısı. :)

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı nasıl hazırlanır öğrenmeye hazır mısınız? 

Baştan söyleyelim, kekik çayının hazırlanması aslında öyle çok da ilginç yapım aşamaları içermiyor. Çok az malzeme, çok az zaman ve çok az emek yeterli.

Öncelikle bir çaydanlık, kettle veya cezve yardımıyla suyu kaynatmalısınız. Kaynattığınız suyu 5 dakika bekletmelisiniz. Bu sürenin ardından kekikleri demleyeceğiniz aparata eklemelisiniz. Bu French press de olabilir, çaydanlık da, kupa da.

Kekiklerin üzerine, kaynamış ve 5 dakika dinlenmiş suyu ekleyin ve 5 – 10 dakika demlenmesini bekleyin. Bu sürenin ardından kekikleri sudan alın ki acılık vermesin.

Kekik çayının yapımı bu kadar pratik. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, kaynar suyu olduğu gibi kekiklere eklememek. Bu, kekiklerin yanmasına sebep olabilir ve çaydan keyif alamayabilirsiniz.

Kekik Çayı Ne Zaman İçilir?

Faydalarından ve zararlarından sonra, kekik çayı hazırlanışına da değindik. Sıra geldi, hazırladığımız bu çayı ne zaman tüketmemiz gerektiğine. 

Kekik çayı tüketimini günde iki bardakla sınırlı tutmanızı öneriyoruz. Böylece faydalarını görür ve zararlarından kaçınırsınız.

“Peki bu iki bardak kekik çayı ne zaman içilmeli?” diyorsanız da cevap basit: 1 bardak sabah, 1 bardak akşam. 

Yemeklerden hemen önce, yemek esnasında veya yemekten hemen sonra tüketmenizi önermiyoruz ayrıca. Mutlaka en az 1 saat ara vermelisiniz. :)

Kekik Çayını Deneyip Beğenenler için Birbirinden Faydalı Bitki Çayları

Her biri en az kekik çayı kadar faydalı olan diğer bitki çayı tariflerimizi denemiş miydiniz? Hiçbirinden geri kalmayın diye, diğer bitki çaylarından da biraz bahsedelim istiyoruz.

Öncelikle antioksidan deposu olan ısırgan otunu böyle bırakıyoruz. Isırgan otu; çorbası ve yemeğinin dışında, çayıyla da ünlü. Gün içinde istenen her saatte içilebilecek bu çay hakkındaki tüm detayları, yazımızda bulabilirsiniz.

Sakinleştirmesiyle ünlü papatya çayı var sırada. Papatya çayı, gerginliğinizi azaltır ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Bu sebeple de en çok geceleri içilmesi önerilir. Papatya çayı hakkındaki tüm detayları, papatya çayı nasıl yapılır yazımızda bulabilirsiniz.

Geldik son olarak bitki çayı 101 tadındaki yazımıza. Bitki çayı nedir, nasıl içilir, kimler içmelidir öğrenebilirsiniz. Mutlaka göz atmanızı öneriyoruz!