Türkiye’de en çok tüketilen besin maddelerinin başında ekmek geliyor. Her sofrada mutlaka bir çeşidi bulunan, her öğünde kullanılan ekmek aynı zamanda en çok atılan malzemelerden de biri. Kolay bayatlayan bir ürün olması da atık sınıfına hızlı girmesini sağlayan diğer bir etken. Ancak sürdürülebilirliğin revaçta olduğu günümüzde, artan ekmekleri yeniden kullanmak veya yeni ekmekli tarifler yaratmak sanıldığı kadar zor değil. Ekmek, günlük olarak herkesin sıklıkla tükettiği bir ürün olsa da ilk 1-2 günden sonra bayatlamaya yüz tutuyor. Bu durumun önüne geçmek için ekmeği parçalar halinde buzlukta saklamak gerekiyor.

Birkaç gün içinde tüketilecek olanları da karanlık ve nemsiz bir alanda muhafaza etmek gerekiyor. Eğer hemen kullanılmayacaksa bu ekmekleri çorbalarda veya salatalarda kullanmak üzere kruton haline getirmek hem lezzetli hem de doyurucu bir yöntem diyebiliriz. Sarımsak ve yağ ile kavrulabildikleri gibi fırında da kızartılabilen ekmekleri baharatlarla harmanlayarak hazırlayabilirsiniz. Arta kalmış ekmek dilimlerinin üzerineyse çeşitli peynir, sebze ve etler ekleyerek fırınlamak ve küçük atıştırmalıklar elde etmek de mümkün. Yoğun tadı veya tuzlu malzemelere sahip olmayan ekmeklerle yapılabilen kolay tatlı tarifleri de ekmekleri değerlendirmek için son zamanlarda tercih edilen yöntemlerin başında geliyor.

Artan ekmekleri yeniden kullanmanın diğer bir yoluysa, küçük parçalar halinde ufalayarak ya da un haline getirerek köftelerde ve harçlarda kullanmak. Böylece hem harçlarda bağlayıcı bir element olarak kullanabilir ya da et, tavuk veya sebzelerin dışına bulayarak paneleme yapabilirsiniz.