Bugün oldukça farklı bir görüntüye ve diğer balıklardan farklı özelliklere sahip olan kalkan balığını, sizin için detaylı bir şekilde araştırdık. Biz araştırırken oldukça heyecanlandık. :) Umuyoruz ki sizin de okurken heyecanlanacağınız bir yazı olur. :)

Kalkan balığı, Scophthalmidae familyasına ait; gözleri vücudunun sol kısmında bulunan ve sağ tarafı ile de denizde yatan yassı bir balıktır. :)

Kalkan balığı özeliklerine baktığımızda ilginç detaylarla karşılaşıyoruz. Bu balık türü Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerinde yaklaşık olarak 60-70 metre derinlikte yaşar. Kalkan balığı etinin çok fazla yağlı olmaması, onu balık severlerin en sevdiği balıklardan biri yapar. 

Kalkan balığının detaylarını, görüntüsünün nasıl olduğunu ve kalkan balığı özelliklerini öğrendik. Gelin şimdi de kalkan balığı mevsimi ne zamandır onu öğrenelim, ardından çeşitlerine ve faydalarına kısaca bir göz atalım.

Kalkan balığı mevsimi için kesin bir bilgi veremiyoruz. Kalkan balığı her mevsimde bulunmaktadır ama en lezzetli olan kalkan balığı zamanının mart ayı olduğunu söyleyebiliriz.

Kalkan Balığı Çeşitleri Nelerdir?

Uykucu ve obur görünümlü balığımız kalkan balığının birçok çeşidi bulunmaktadır. Gezgin olmayan ve genellikle denizin dibinde uyku keyfi yapan bu balığımızın çeşitlerinin bulunması sizi şaşırtmasın. :)

Buyurun ülkemizde hangi kalkan balığı çeşitleri bulunuyor birlikte inceleyelim. 

Ülkemizde bilinen iki kalkan balığı çeşidi bulunmaktadır. Bir tanesine yukarıda değindik, diğerinin ise çivisiz kalkan balığı olduğu biliniyor.

Çivisiz kalkan balığı, kahverengi renge sahip aynı zamanda ağzı oldukça fazla açılan ve yumuşak dokuya sahip bir balıktır. Tat olarak çok farklı olmadıklarını da belirtelim.

Kalkan Balığı Faydaları Nelerdir?

Oldukça az bulunan ve bundan dolayı en pahalı balıklardan biri olan kalkan balığının faydalarını merak etmeyen yoktur diye düşünüyoruz. 

Biz de merak edenler için bu mükemmel balığın faydalarını araştırdık ve bu yazımızda sizinle paylaşmak istedik.Zengin Omega 3 yağları bulunan kalkan balığı beyin dostu bir besindir.

-İçerisinde bulunan kalsiyum, kemik sağlığı için oldukça yararlıdır.

-Hamilelik sürecinde balık tüketimi, çocuklarda beyin gelişimini destekler.

-Kırışıklıklara karşı oldukça etkilidir.

-Şeker hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.

Yukarıda bahsettiğimiz kalkan balığının faydalarını öğrendikten sonra elbette ki tüketmemek olmaz. :) Hazırsanız sizi mutfağa kadar alalım ve kalkan balığı temizlemenin püf noktaları nelermiş onu öğrenelim. :)

 Kalkan Balığı Nasıl Temizlenir?

Kalkan balığı pişirmeden önce en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu şifa deposu balığın nasıl temizlendiği yönündedir. Hal böyle olunca biz de evde kolaylıkla kalkan balığı temizleyebilmeniz için püf noktaları sizinle paylaşmak istedik.

Kalkan balığı yakalandıktan sonraki 24 saat boyunca canlı kalan bir balıktır. Bundan ötürü de kalkan balığını temizlemeden önce öldüğünden kesinlikle olarak emin olmalısınız. 

Temizlemesi oldukça zor olan bu balığı balıkçıdan alırken, balıkçınızın onu temizlemesini de rica edebilirsiniz. :) ‘Yine de “Ben balığımı evde kendim temizlemek istiyorum’’ diyenler için biz kısaca nasıl temizlendiğine değinelim.

İlk olarak balığı doğrama tahtamızın üzerine alıp yüzgeçlerini kesiyoruz. Ardından üzerinde bulunan pulları temizliyoruz.

Sonrasında balığımızı dilimleyip iç organlarını temizliyoruz ve daha hijyenik olması adına bol suyla yıkıyoruz.

Balığımızı temizleme aşamasını tamamladık. Şimdi de lezzetten damak çatlatan Omega 3 deposu kalkan balığı nasıl pişirilir onu öğrenelim. :)

Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

Balık severlerin favori balığı olan kalkan balığının birçok pişirme yöntemi bulunmaktadır. En çok tercih edilen pişirme yöntemlerinden bir tanesi, balığın tavada iki yüzünün de kızartılarak pişirilmesi yöntemidir.

Pek çok balık gibi kalkan balığı da fırında, mangalda, buğulama yöntemiyle vs pişirilebilir. En tercih edilen yöntemleri aşağıda sizin için sıraladık ve açıkladık. Haydi işin detayına inelim!

Kalkan Balığı Tavada Nasıl Pişirilir?

Kızartılan yiyecekler hep hoşumuza gitmiştir ama kalorinin bilincinde olup dengeli tüketmek oldukça önemlidir. 

Kalkan balığını kızartmak için az yağ koyulmuş bir tavayı ısıtın. Balıkları dilimleyin ve pane harcına ya da una batırın. Ardından iki yüzünü de sırayla kızartın. Bu yöntem, bu balığın yoğun tadının en çok hissedildiği yöntemdir.

Kalkan Balığı Fırında Nasıl Pişirilir?

Fırında kalkan balığı kesinlikle hayır diyemeyeceğiniz lezzete sahip bir tarif. :) Temizlenen balıkları yağlı kâğıt serili fırın tepsisinin içerisine alıyoruz. 

Ardından üzerine rendelenmiş sarımsak, tuz ve soğan halkaları ekliyoruz. Son olarak da birkaç adet defne yaprağı yerleştirip pişmeye bırakıyoruz.

Yumuşacık, ağızda dağılan enfes bir lezzet oluyor. :) 

Kalkan Balığı Izgarada Nasıl Pişirilir?

Izgara severler için oldukça pratik ve lezzetli bir tarif ile geldik. Kalkan balığı ızgarada nasıl pişirilir sizinle paylaşmak istiyoruz son olarak. :)

Öncelikle fazla büyük olmayan, derin bir kabın içerisine bir miktar zeytinyağı ve baharat ekleyip karıştırıyoruz. Ardından bu karışımı balığın her tarafına gelecek şekilde sürüyoruz ve bu sırada da ızgaramızı ısıtıyoruz. 

Isınan ızgara telinin üzerine sosladığımız balıkları yerleştirip köz ateşinde iki yüzünü çevirerek pişiriyoruz. :)

Pişen balığımızı, yanında enfes bir çoban salata ile servis ediyoruz. :) Deneyeceklere afiyet olsun.

Mutfağa Yeni Girenler için Balık 101 Tadında İpuçları

Balıklar ile ilgili bilmemiz gereken diğer noktaları sizler için başlıklar halinde ele aldık.

 Balık Pişirme Yöntemleri

 Sofralarımıza ve davet yemeklerimize zenginlik katan balığın sindirimi kolaydır ve aynı zamanda besin değeri oldukça yüksektir. Damak zevkinize göre hazırlayabileceğiniz balıkları, balık pişirme yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

 Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 Türk mutfak geleneklerinden bir tanesinin de pazar günleri tüm aile bir aradayken balık pişirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Balık alırken nelere dikkat edilmelidir yazımızı okuduktan sonra kendi balığınızı kendiniz seçeceksiniz ve geleneği lezzetle sürdüreceksiniz!

Balık Marinasyonu için 3 Öneri

Lezzetli bir balık yemek isteyenler buraya! Balıklarınızı et ve tavuğa göre daha kısa sürede marine edebileceğinizi biliyor muydunuz? Balık marinasyonu için 3 öneri yazımızı okuduktan sonra balık marinasyonu daha kolay, balıklar daha lezzetli olacak.