Balık Türk sofralarının vazgeçilmezi. Hatta Türk mutfak kültüründe her pazar balık pişirmek gibi bir ritüel dahi var. Bu ritüeli gerçekleştirmek içinse her zaman taze balıktan yanayız. Peki o taze balıkları nasıl temin edeceksiniz? Tabii ki balıkçınızdan. Peki balıkçınıza güvenmeli misiniz? Evet, ancak kendi balığınızı kendiniz de seçebilirsiniz. Nasıl olduğunu anlatıyoruz.

Seçtiğiniz balığın derisi parlak ve gergin olmalı.

Parmağınızla bastırdığınızda, balığın yüzeyinde parmağınızın izi kalmamalı. Taze balığa parmakla bastırdığınızda, iz çıkar fakat hemen kaybolur. Sünger etkisi gibi düşünebilirsiniz.

Kokusu tatlı ve hafif kokmalı.

Eğer “Balık koktu.” diye şikayet ediyorsanız, balığınız olması gerekenden daha ağır kokuyor demektir. Bu ağır koku da balığınızın bozuk olduğuna işaret eder.

Gözleri ve pulları parlak olmalı.

Taze balığın pulları balığa sıkıca yapışacaktır. Bayat balığın üzerinde elinizi gezdirdiğinizde pulları dökülür ve karnı buruşuk gözükür.

Başından tuttuğunuzda kuyruğu dimdik havada durmalı.

Bayat balıkları tuttuğunuzda kuyruk her zaman aşağı bakar oysa balığın kuyruğu dimdik havada durmalı.

Balığın solungaçları açık kırmızı olmalıdır.

Her açık kırmızı gördüğünüz solungaca da inanmayın. Balığı her ihtimale karşı sudan geçirin. Çünkü bazı balıkçılar bayatlayan balıkların solungaçlarını taze gözükmesi için boyayabiliyor.

Balığı suya koyduğunuzda dibe batması gerekir.

Bayat balıklarsa suyun üzerinde yüzecektir. Yani yumurta mantığının tam tersi gibi düşünün. Suyun üzerinde yüzen yumurta taze olurken balık testinde durum tam tersi. 

Doğru balık nasıl seçilir öğrendiyseniz, şimdi size seçtiğiniz balıkları pişirmenin yöntemlerini gösteriyoruz. 

Kereviz Püresi ile İki Kişilik Fırında Somon

Balık Kokoreç

Fırında Hamsi Böreği