Kokusuyla kendine hayran bırakan bir yazı ile karşınızdayız. Biz anlatılırken eminiz ki siz oradan kokusunu hissedeceksiniz bu yazının! Bugün sizlere, ülkemizde çokça tercih edilen ve özellikle çayda çok sevdiğimiz o aromanın sahibi olan bergamotu anlatıyor olacağız. 

Çaya düşkün bir ülke olduğumuzu asla inkâr edemeyiz. Hatta öyle ki çayın milli içeceğimiz olduğunu bile söyleyebiliriz. Bizi bir araya getiren, güzel sohbetlerimizin eşlikçisi olan, yorgunluğumuzu gideren ve de kahvaltılarda olmazsa olmazımız olan içecek (siyah) çaydır. 

Ülkemizde damak tadına ve mutfağa dair pek çok konuda insanlar ikiye ayrılıyor. Dolma ve sarma ayrımından tutun, etli ekmeğin hangi yöreye ait olduğuna kadar pek çok konuda anlaşmazlığa düşebiliyoruz. Peki çay tiryakilerinin de ikiye ayrıldığını biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız çay severler bile ikiye ayrılıyor. Kokulu (aromalı) çay sevenler ve klasik siyah çay severler olmak üzere. Kokulu çayın temel maddesi, bugünkü konumuz olan bergamot.

Adını pek çok markada sıkça gördüğünüz Earl Grey çay, aslında bergamotlu çaydır. Peki bu bergamot nedir, bergamotun yararları nelerdir? Sonu gelmeyen soruları tek tek ve detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız! 

Haydi o zaman gelin ilk olarak bergamotun ne olduğunu ve bergamotun ne demek olduğunu öğrenelim. Ardından da tabii ki bergamot faydalarına değineceğiz. 

Dilerseniz yazımıza geçmeden önce mutfağa gidip bir fincan çay alın. Çünkü biz bugün uzun uzadıya bergamot hakkında sohbet ediyor olacağız. :)

Bergamot Nedir?

Bergamot 4 metre boylarında olan ve sedef otugiller familyasına ait bir ağaç türüdür. Bergamotun asıl yetiştiği yer (yani ana vatanı) Hindistan’dır. Bu ağacımız sıcak bölgeleri sever ve en çok sıcak iklim koşullarının hakim olduğu ülkelerde yetişir.

Bergamot ağacının çiçekleri beyaz renktedir ve küçüktür. Meyvesi ise armut şeklindedir. Meyvenin etli kısmı oldukça lezzetli ve ekşidir. Dış kabuğu ise limon kabuğu rengindedir.

Bergamot bitkisinin birçok sektörde kullanıldığını da söyleyebiliriz. Mis gibi kokusundan dolayı bergamotun en sık kullanıldığı alanlar çay ve parfüm sanayisidir.

Bergamot Türkçe “Bey Armudu”, Fransızca “Bergamote” ve İtalyanca “Bergamotto” olarak geçer. İtalyanlara göre Bergamotto’nun özel bir hikayesi bulunmaktadır. Bu hikayeye göre bergamot meyvesinin, Bergamo krallığı ile bir ilgisi bulunmaktadır.

Bergamot Nasıl Kullanılır, Nerelerde Bulunur?

Bergamot hakkında en çok nasıl kullanıldığı merak ediliyor. Gelin bu güzel kokuya sahip ve oldukça farklı bir lezzeti olan bergamot nasıl kullanılır öğrenelim. 

Bergamot, ülkemizde en çok siyah çayın içerisinde tercih edilmektedir. Doğal şifa kaynaklarını tercih edenlerin dikkatine: bergamot yağı, suyun içerisine katılarak baş ve boğaz ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir.

Cilt için birçok faydası bulunmaktadır. Parfüm, duş jeli ve sabun yapımında kullanılmaktadır.

Kahvaltılarda tüketilen veya tatlılara eklenen reçellerin yapımında kullanılmaktadır.

Bergamotun nerelerde kullanıldığını sıraladık yukarıda. Gelin şimdi de bergamot nerelerde bulunur öğrenelim!

Dünyada bergamotun en çok yetiştiği ülke Hindistan’dır. Ülkemizde ise Doğu Akdeniz’in kıyı kesimlerinde yetişmektedir.

Manisa, Hatay ve Adana, ülkemizde bergamotun en çok yetiştiği şehirlerdir. Bu sebeple bergamotu aktarlarda bulmakta bir sıkıntı yaşamazsınız. :)

Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamotun kokusunu ve lezzetini yeterince anlattık, gelin şimdi de faydalarına göz atalım. Bergamot ne işe yarar ve bergamot faydaları nelerdir maddeler halinde inceleyelim!

-Bergamot çay olarak tüketildiğinde sinir ve stresi yatıştırmada oldukça etkilidir.

-Uykusuzluk problemini giderir.

-Vücudu toksinlerden yani zararlı maddelerden koruduğu kanıtlanmıştır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır.

-Kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur.

-Diyet dostudur, yağ yakımında etkilidir.

-Baş ağrısını gidermede oldukça etkilidir.

Evet, bergamot yararlarından sonra sıra geliyor aşırı tüketilen bergamotun sebep olabileceği yan etkilere!

Fazla Tüketimde Bergamotun Zararları Nelerdir?

Bergamot çayının birçok faydası bulunduğu gibi yanlış veya fazla tüketiminde birçok zararı da bulunmaktadır. Bergamot aşırı tüketildiğinde ne gibi zararları olur gelin bakalım hızlıca.

-Bergamot çayı fazla tüketilirse özellikle kadınlarda adet gecikmesi ya da adet düzensizliği yapabilir.

-Bergamot çayı 2 fincandan fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve / veya kusma yapabilir.

-Aşırı tüketimi sonucu kalp ritmini bozabilir.

Bergamotun faydalarını ve zararlarını öğrendiğimize göre gelin nasıl kurutulduğunu öğrenelim. :)

Bergamot Nasıl Kurutulur?

Bergamot her ne kadar sıcak havada yetişse de tam bir kış meyvesidir. Bundan dolayıdır ki kurutma işlemi birazcık zahmetlidir.

Bergamot özellikle de içeceklere aroma katmak amacıyla tercih edilmektedir. Kabukları soyulup rendelenir öncelikle. Ardından da geniş bir tepsinin içerisine alınarak kurutma işlemi uygulanır.

Kış meyvesi olduğu için açık havada kurutulması pek uygun görülmez. Bergamotu kuruturken kapalı bir alanda kurutmaya özen göstermelisiniz.

Bergamot hakkında neredeyse her şeyi öğrendik. Bilmediğimiz tek bir şey kaldı geriye. Tadının neye benzediği! Gelin son olarak bergamot tadı neye benzer öğrenelim, ardından gidip güzel bir bergamotlu çay hazırlayalım. 

Bergamot Tadı Nasıldır?

Bergamot görüntüsüyle limona benzetilmenin yanı sıra tadıyla da limona benzetilmektedir. Yalnız bergamotun başlı başına bir meyve olduğunu, limondan farklı olduğunu söylemeliyiz.

Bergamot kurutulmadan önce yendiğinde etli kısmı ekşidir ve kabukları da oldukça acıdır. Kokusu yoğun, tadı keskin diyebiliriz.

Özellikle çayından bahsedecek olduğumuzda siyah çaya göre daha aromalı, daha keskin ve daha sert bir tadı vardır.

Yoğun tatları daha çok seviyorsanız kesinlikle tercihiniz bergamotlu çaydan yana olmalıdır. Tabii ki dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösterin. Aksi takdirde faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Bergamot Çayını Sevenlere 3 tane Birbirinden Farklı Çay Önerisi

Evet! Duyduk ki bergamot çayının aromasını ayrı, tadını ayrı sevmişsiniz ve başka çaylar da denemek istemişsiniz. :)

O zaman bu arayışınız için bize düşen, sizlere birbirinden farklı, birbirinden lezzetli ve birbirinden faydalı çay önerilerinde bulunmak! 

Öncelikle matcha çayı nedir yazımızı, ardından da tüketilmesi oldukça önerilen ve yumuşak bir tadı bulunan papatya çayı faydaları yazımızı, son olarak da zencefil nasıl kullanılır yazımızı keşfetmeniz için buraya bırakıyoruz!