Ramazan 21. gün menüsü için sofranızı beraber donatacağımız birbirinden güzel tariflerimiz var!

Yirmi birinci gün iftar menüsünde yok yok. Sıcacık düğün çorbası, ardından lezzetiyle herkesin favorisi güveçte türlü. Tabii türlü paylaşıp pilav paylaşmamak olmazdı. Bildiğimiz pilav tariflerinden oldukça farklı pırasalı arpa şehriye pilavı ve son olarak her kaşıkta ferahlayacağımız lezzetli mi lezzetli bir cacık.

İşte bu lezzetlerin tümü 21. gün iftar menüsünde huzurlarınızda olacak. Haydi o zaman hazırsanız iftar için kararlaştırdığımız menümüze göz atalım.

Düğün Çorbası

Düğün çorbası kuzu gerdanla yapılan, Anadolu’da düğün ve sünnetlerde servis edilen ve yine o bölgeden Türk mutfağına yayılmış olan, limonlu terbiye ile bağlanan çok ama çok lezzetli bir çorbadır.

Bu derece lezzetli olan bir çorbayı sadece düğünlerde hazırlamak haksızlık olur. Ramazan sofralarının heyecanı da tıpkı bir düğün sofrasındaki heyecanı yaşatır bizlere.

O halde 11 ayın sultanı Ramazan ayının heyecanı içimiz kaplarken sofralarımızda düğün çorbası tarifi de yer alsın.

Güveçte Türlü

Güveçte etli türlü tarifi yapımının detaylarını aşağıda güzelce vereceğiz ama kısa bir bahsedelim öncesinde. Güveçte türlü tarifi ocakta pişirilerek başlıyor. 

İlk etapta etler, sonrasında soğan ve sarımsaklar, ardından da salça pişiriliyor ocaktaki güveçte. Sonrasında yıkanmış, ayıklanmış ve doğranmış sebzeler kendilerini güveçte buluyor. Bir baharat karışımı var ki sebzelerde, sormayın!

Pırasalı Arpa Şehriye Pilavı

Pırasalı pirinç pilavının tadına baktıktan sonra daha önce neden denemediğinizi sorgulamanız mümkün! Çünkü pırasa ve pirinç harika bir lezzet ikilisidir. Zeytinyağlı pırasa yemeğine pirinç ekleyenlerdenseniz, muhtemelen bu lezzete aşinasınızdır ve pırasalı pilavı çok seversiniz.

İftarda da neden olmasın dediğimiz pırasalı arpa şehriye pilavı tarifimize mutlaka göz atın.

Cacık

İftarın olmazsa olmazı dediğimiz cacık var son olarak.

Pilav, fasulye, karnıyarık, köftenin yanında olmadan olmaz… Cacık, neredeyse her yemekle iyi giden, klasikleşmiş, ana yemek yanında görmeyi çok sevdiğimiz, yazın tek başına öğün yaptığımız, klasik mezelerden belki de en sevileni. Evde olan malzemelerle kolayca yapılan cacık tarifi nasıl yapılır göstermek için buradayız.

Bugünü de güzel tariflerle kapattık. 22. Gün iftar menüsünde görüşmek üzere. :)