19. gün iftar menüsünde yine birlikteyiz. Ramazan ayının çoğu gitti azı kaldı ama bizim sizlerle paylaşmak istediğimiz birbirinden lezzetli birbirinden pratik tariflerimiz hızla devam ediyor!

On dokuzuncu gün iftar menüsünde birbirinden lezzetli tarifleri sizler için bir araya getirdik. Akşama kocaman bir iftar sofrası hazırlayıp, tüm dostlarınızı davet edin. Ramazan 19. gün menüsü herkesin gönlünü çalmaya geliyor.

Muradiye Çorbası

Büyük emek verilerek hazırlanan ve iftar sofrasında çorba tarifleri arasındaki en güzel çorbalardan bir tanesi olan Muradiye çorbası nasıl olur tüm püf noktalarıyla ele aldık.

Ramazan’da iftar sofralarını çorbasız düşünemeyenlerdenseniz eğer muradiye çorbası tarifini mutlaka bilmelisiniz. İftarda da çorbanın besleyiciliği kadar içerisinde kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin vücudumuza olan faydaları oldukça önemlidir.

Haydi o zaman bugün bir farklılık yapıp iftarda muradiye çorbası hazırlayın!

Simit Kebabı

‘’İftara az kaldı akşam ne yapsam?’’ derdinize derman olacağımız harika bir tarif ile geldik. :) Ana malzemesi ince bulgur ve kıyma olan evde fırında simit kebabı tarifi ile akşam yemeğinde davetlileri şaşırtacağınız harika bir simit kebabı hazırlamaya ne dersiniz?  Kesinlikle doğru tercih diyebiliriz!

Ege Pilavı

Pilav tarifleri mutfak kültürümüzün ayrılmaz bir parçası. Bu kadar fazla varyasyonunun olmasından da zaten anlaşılıyor! Yöreye ve mevsime göre şekillenen pilav tarifleri, ızgaralardan sebze yemeklerine kadar tüm yemeklerin eşlikçisi olabiliyor. Bunun dışında pilav tarifine dahil olan malzemeler sayesinde de bir eşlikçi olmaktan çıkıp ana yemek haline gelebiliyor.

İftar sofrasının en olmazsa olmazlarından bir tanesi olan pilava; bugün de ege pilavı tarifi hazırlayarak sofranızda yer vermeye ne dersiniz?

Keşkül

Geleneksel bir tatlı olan keşkül yine en çok geleneksel sofralara yakışıyor.

Tok tutma özelliği olan, aynı zamanda da oldukça doyurucu olan keşkül iftar sonrası çay keyfinize eşlik edebilecek bir tarif.

Hem ekonomik hem de pratik olan keşkül, fazla zaman ayırmadan şipşak hazırlayabileceğiniz bir tatlı.

Pişirme tekniği muhallebi gibi olan keşkül, içindeki toz badem ile konuklarınıza sunabileceğiniz hafif bir tatlıdır. Pastane usulü keşkül yapımı ise püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. 

Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma ile lezzetini katladığımız evde keşkül tarifi denemeye var mısınız?