Ramazanın bereketi artarak devam ederken biz de hazırladığımız tariflerle ona eşlik etmeye devam ediyoruz. Birbirinden lezzetli tariflerle bugünün menüsüne göz atmak için aşağıya devam etmeniz yeterli. Açılışı Tutmaç Çorbası tarifiyle yapıyor, Haşhaşlı Revaniye doğru çayları demliyoruz. Son olarak da sahur için önerdiğimiz tarife bekliyoruz. Buyursunlar…

Tarhun Çorbası

Konya yöresine özgü bir yemek olan Tarhun Çorbası, Türk mutfağında meşhur olmasa da yoğunlukla kullanılan bir yeşilliktir. Ramazan sofranıza farklılık katmak için görselin üzerine tıklayın.

Kilis Tava

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en özel et yemeklerinden biri olan Kilis Tava tarifimiz sizi patlıcan ve kıymanın en lezzetliği birlikteliğine çağırıyor.

Sütlü Fincan Tatlısı

Sadece 10 dakikada hazırlayacağınız pratik sütlü fincan tatlısı tarifi, en sık pişirdiğiniz tatlılar arasındaki yerini alacak, aynı zamanda da iftar telaşınızı azaltacak.

Sahur

Sebzeli Beyaz Omlet

Sebzeli Beyaz Omlet tarifi sayesinde sahurda protein deposu, sağlıklı ve yeni bir tat tatacaksınız. Yumurta beyazının maydanoz, nane ve Frenk soğan, pazı ve peynir ile tatlandığı tarifi çok seveceksiniz. Pratik ve çabuk hazırlanacak sahur tarifi için görselin üzerine tıklayın.