Hafta sonları kampa, öğlenleri evden hazırladığınız yemekle plaja ya da evden getirdiğiniz öğünlerle okula gidiyorsanız bu püf noktalar yemeğinizi uzun süreli korumanıza yardımcı olabilir.

Öncelikle pişmiş yemeklerle başlayalım. Eğer pişmiş bir yemek taşıyacaksanız mutlaka pişirdikten sonra soğumasını bekleyin ve öylece buzdolabına koyun. Daha sonra taşımak için kullanılan özel ve soğutuculu bir saklama kutusuna geçirin.

Eğer donmuş bir gıda taşıyacaksanız, gideceğiniz yere kadar donuk tutamasanız bile soğuk tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Bunun için taşıdığınız kutuya ekstradan buz kalıpları ekleyebilirsiniz.

Yemek koyduğunuz malzemelerin sıkıca kapanmış ya da paketlenmiş olmasına özen gösterin. Bunun için hava geçirmeyen kaplardan yararlanabilirsiniz.

Eğer fazla sıcak bir günde yemek taşıyorsanız, mutlaka arabanızın camlarını önceden açarak arabayı havalandırın. Mümkünse klimayı açmanız da yemekleri taşıma açısından önemli olacaktır.

Gıda taşımanın en önemli püf noktalarından biri hijyene dikkat etmektir. Yemekleri hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve kullanacağınız kapları temizleyin.

Yemek taşırken daha profesyonel olmak isterseniz mutlaka bir termometre kullanın. Soğuk yiyecekler 4 saate kadar 8C derecenin üzerine, sıcaklarsa 2 saate kadar 63C derecenin üzerine çıkmamalıdır.

Eğer yolunuz çok uzunsa ve durduğunuz noktalarda uzun kalacaksanız mutlaka yemeğinizi buzdolabına koymalarını rica edin. Böylece, ısınan buz kalıplarınızı da soğutma şansınız olur.

Piknik, kamp gibi mutfak ulaşımınızın olmayacağı yerler için daha çok hamurdan yapılan gıdaları ve paketli ürünleri tercih edin. Bunun dışında sebzeler de hayvansal proteinlere göre çok daha uzun süre muhafaza edilebilir, bu nedenle tercihinizi bunlardan yana kullanabilirsiniz.