Davet yemeklerinin olmazsa olmazları arasında yer alan, nar gibi kızarmış bütün bir tavukla misafirlerinizi hayran bırakabilirsiniz. Tam kıvamında, içi yumuşacık ve her tarafı eşit şekilde pişmiş bütün tavuk hazırlamanın püf noktasıysa; tavuğu doğru şekilde bağlamak.

İşte sofralarınızın baş tacı olacak bütün tavuğu bağlama tekniği...

Öncelikle tavuk bağlama işlemi için, fırında yanmayan bir mutfak ipinizin olması gerekli. Daha sonra bağlama işlemine geçmek için tavuğun arka kısmını kendinize doğru çevirin. Tavuğun arkasını ve butlarının ucunu alarak orta kısımda küçük bir düğüm atın. Ardından bütün kenarlarından ipi geçirin, sonrasında tavuğu çevirip kanatlarının da altında ipi dolayarak tekrardan orta kısmında bir düğüm atın.

Son olarak tavuğu tekrardan çevirip kanatların altında bir düğüm daha atarak bağlama işlemini bitirin. Bu işlemi yaparken ipi çok sıkmamaya özen gösterin. Böylelikle tavuğunuzu bir bütün halinde eşit şekilde pişirebilir ve ip izi çıkmasını engelleyebilirsiniz.

 

Hindi pişirmeye dair tüm detaylar için Hindi Nasıl Pişirilir: Tüm Püf Noktalarıyla Hindi Eti Pişirme Yöntemi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.