En zorlu anlarınızda imdadınıza yetişen yöntem hiç kuşkusuz tavada pişirmedir. Tava sayesinde 10 dakika içinde tabağınızda yemek bulmuş olursunuz. Ama önemli olan bu yemeği lezzetli hale getirmek. Nasıl mı? Hemen açıklayalım.

Öncelikle ne şekilde pişirecekseniz pişirin, malzemeyi pişirmeden en az 45 dakika-1 saat kadar önce buzdolabından çıkarın. Etinizin ya da pişireceğiniz herhangi bir malzemenin oda sıcaklığına gelmesi çok önemli bir kural, bunu unutmayın. Bunun için 30 dakika önceden malzemenizi buzdolabından çıkararak oda sıcaklığına getirebilirsiniz.

Daha sonra eti tavaya koymadan önce mutlaka tavayı ısıtın. Tavanızın döküm ya da tabanı çok kalın bir tava olmamasına özen gösterin, bu sayede tava hem ısıyı eşit dağıtacaktır hem de uzun süre muhafaza edecektir.

Bir sonraki adımda tavayı değil malzemeyi yağlayın. En çok yapılan yanlışlardan biri tavanın direkt üzerine yağ dökmek ya da sürmektir. Eğer bu hatayı yaparsanız yağı çok çabuk yakmış olursunuz ve etinizde kötü bir tat oluşur. Bunun yerine yağı, etin üzerine sürerseniz çok daha lezzetli olacaktır.

Son olarak etleri tavaya çok fazla sayıda koymayın. Etler tavada çok şıkışık konumlandırıldığında, çok çabuk bir şekilde ısı kaybına yol açacak ve etlerin sularını salmasına neden olacaktır. Bu da etlerde kurumaya yol açacaktır. Bu durumdan kaçınmak için malzemeleri tavaya iki ya da üç seferde koymaya özen gösterin.

Etler piştikten sonra hemen servis etmeyin. Tavadan aldıktan sonra, 2-3 dakika etin dinlenmesine, fazla suyunu kendi içine yaymasına izin verip öyle servis edin.