İzli granit tavada da mühürleme yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir. Mühürleme için döküm tava önerilmesinin sebebi ısıyı daha iyi ve uzun süre koruyor olması. Ancak granit tavada da aynı sonucu almanız mümkün. Özen göstermeniz gerekenler, pişireceğiniz etin fazla kalın olmasın ve pişirmeden önce etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. 

Ekmek yaparken nelere dikkat edilir?

  • Kullanılan suyun oda sıcaklığında ya da ılık olması gerekiyor. Sıcaklık mayanın aktive olması için önemli. 
  • Maya, un ve su karışımını hazırladıktan sonra hamura tuz eklenmeli. Çünkü sıcaklığın aksine tuz mayanın aktive olmasını engelliyor. O yüzden önce maya hamura karışsın, sonra tuz.
  • Ekmek hamurunu mikserle bütünleşene kadar 5 dakika, sonrasındaysa unlanmış tezgahta elle bir 5 dakika daha yoğurmak gerekiyor. Uzun süre yoğurmanın sebebi; glütenin ortaya çıkmasını sağlamak ve doğru kıvama ulaşmak. 
  • Hamuru yaptınız sıra mayalandırmaya geldi... Bu aşamada dikkat, ekmeği mayalandıracağınız alan oda sıcaklığından biraz daha fazla olmalı, 28 ila 32 derece arası kafi. Önerimiz kalorifere yakın alanlar. 
  • Fırından önce son çıkış! Sıra geldi mayalanan hamura şekil vermeye; dokusunu yitirmemesi için yumuşak hareketlerle bastırmadan içe katlayın.  

İlk önce soğan mı sotelenir, mantar mı?

Mantarın suyunu salmaması için çok yüksek ateşte kısa sure sotelenmesi gerekir. Renk almaya başladıktan sonra orta ateşe alıp soğanları ekleyebilirsiniz.

Buzlukta peynir saklanır mı? Saklanırsa hangi tip peynir daha uygundur? Buzluktan çıkartıldıktan sonra tüketildiği takdirde peyniri buzlukta saklamakta herhangi bir sakınca yoktur eski kasar gibi dinlenmiş ve yıllanmış peynirler bekledikçe tatlarını yitirirler, dil peyniri taze peynirler aromasını kaybetmeyeceği için daha uygundur.

Şefim hangi bıçağı kullanıyor? Keskinliği sağlamak için hangi yöntemi kullanıyor?

Kesme işlemleri için 21cm’lik bir şef bıçağı, soyma ve temizlemek için 9cm’lik bir soyma bıçağı kullanıyorum. Bıçağın keskin kalması için her kullanımdan sonra bıçaklarımı temizleyip masat ile bileyliyorum; belli aralıklarla su taşı ile biley yapıyorum. Bunu bir biley ustası ile de yapabilirsiniz. Örneğin bir bıçağı haftada 3 defa kullanıyorsanız yılda 3 defa bileye götürmeniz bıçağın ömrünü uzatacaktır.

Tüm çorbalarda zerdeçal kullanabilir miyiz?

Zerdeçal, tat olarak baskın olan ezogelin / yayla çorbası gibi çorbalar harici kullanılabilir.

Tariften bir malzeme eksik olsa gerçekten sonucuna çok etki eder mi?

Tarifin tekniğine bağlı, eğer hünkar beğendi yapılacaksa ve tereyağı ya da un eksikse istenilen kıvamı elde edilemez. İçinde bulunduğumuz koşullar düşünüldüğünde taze patlıcan yoksa konserve patlıcan kullanılabilir.

Ciğerin kanının gitmesi için ne yapılabilir?

Ciğer kanını gitmesi yanlış bir terim olur, ciğer yapısı gereğiyle çok fazla kan içerir. Taze olduğu müddetçe bu tehlikeli bir şey değildir. Ciğeri parçalamamak için keserken çok keskin bir bıçak kullanmak ve kestikten sonra havlu kağıt ile buzdolabında bekletmek kanı azaltacaktır. 

Krep yaparken süt yoksa yoğurt kullanılabilir mi? krep yaparken yoğurt sulandırılıp kullanılabilir, kullanılan miktardaki sütün kıvam ve ağırlığına eşit olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Karnabaharın kokusunun olmaması için ne yapılabilir?

Karnabahar kokusunun rahatsız etmemesi için suyuna limon kabuğu atmak kokusunu dengeleyecektir.

Alabaş pişirmek istiyorum. En basit ve lezzetli nasıl pişirebilirim?

Alabaşın taze ve lifli dokusunu kaybetmemesi için yuvarlak ince dilimler halinde, brokoli / kabak gibi yeşilliklerle birlikte zeytinyağıyla baharatlayıp kısa bir süre fırınlamak basit ve lezzetli bir sonuç verecektir.