Özellikle; et, tavuk, balık gibi ürünlerin, hatta sebzelerin ve süt ürünlerinin dışının kaplanarak kızartılmasına paneleme işlemi deniyor.

Tabii mutfakta her teknikte olduğu gibi, panelemede de takip edilmesi gereken adımlar var. Öncelikle paneleme işleminin herhangi bir tür un, yumurta ve galetayla yapıldığını unutmayın.

Daha doğrusu bu tekniğin denkleminin kuru+ıslak+kuru olduğunu göz önünde bulundurun.

Bunun nedeni; malzemenin ilk olarak kuru malzemeyle kaplanarak sonradan gelecek ıslak malzemeyi emmesi gerektiği. Sonrasındaysa tekrardan kuru malzemeyle kaplanarak dışındaki çıtırlığını sağlamak.

Panelemek için kullanabileceğiniz son kuru malzeme seçenekleri içinde galeta, ekmek kırıntısı ya da Japonların kullandığı ekmek kırıntısı olan panko var. Eğer dilerseniz bu malzemeleri parçalanmış kuruyemişlerle de değiştirebilirsiniz. Veya hazır pane kullanarak daha çabuk ve pratik bir şekilde paneleme işlemini yapabilirsiniz.

Paneleme yapmak için:

1-2 su bardağı un, 1 tabağa 2-3 yumurta, diğer bir tabağaysa 1-2 su bardağı kadar paneleme malzemesi eklemeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra kullanmak istediğiniz malzemeleri önce una sonra yumurtaya sonra pane malzemesine batırarak ister fırında, ister yağda pişirebilirsiniz.