Kahvaltının yıldızı yumurtanın en güzel hali omleti yapmak herkes için oldukça kolay gözüküyor. Ancak içi sulu ve doğru kıvamda bir omlet yapmanın minik püf noktaları var. Yumurtanın çırpılmasından tava seçimine kadar dikkat etmeniz gereken adımları anlatalım.

Her yemeği yaparken olduğu gibi omleti yaparken de pişirilecek kabın seçimi çok önemli, omlet için en ideal tava tabanı ince ve kenarları eğimli olanlar. Bunun sebebi tavanın hızlı ısınıp soğuyabilmesi ve yumurtanın kenarlardan daha rahat kontrol edilebilmesi. Bunun dışında tavanızın boyutuna orantılı olarak yumurta sayısını belirlemelisiniz, bunun sebebi fazla yumurta sayısı pişirmeyi zorlaştıracağı gibi omletinizin kıvamını da bozabiliyor.

Omletin yapımına başlarken yumurtaların oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Tavanızın boyutuna göre kaç yumurta kullanacağınızı belirleyin. Derin bir kaseye kırdığınız yumurtaların içerisine tuz, az miktarda su ve karabiberi koyup çatal ya da çırpıcı ile iyice karıştırın. Bu işlem omletinizin kıvamını en çok etkileyen nokta, bu nedenle dilerseniz bu adımda mikser de kullanabilirsiniz. Sonrasında tavaya yağı alın ve ısınmasını bekleyin. Isınan yağın üzerine yumurtayı dökün ve pişmeye başlayan kenarlarından kaldırıp üzerindeki sıvı yumurtayı tavanın altına doğru kaydırın. Omletinizin üzerinde hiç sıvı yumurta kalmadığında altı da tamamen pişmiş olacaktır bu esnada önceden hazırladığınız iç harcı yarısına koyun ve kalan yarısını katlayın. Bu şekilde de 1-2 kere çevirerek omletinizi birkaç dakika daha pişirip sıcakken servis edin. Servis sırasında üzerine taze ot serpebilirsiniz.

Omlet yaparken daha kıvamlı bir yumurta için dilerseniz su yerine bir miktar süt ya da krema ekleyebilirsiniz. Birden fazla omlet yapacaksanız yine tavanızın boyutuna göre yarım su bardağı ya da yarım kepçe kadar yumurtayı tavaya dökerek bu miktarı kolayca ayarlayabilmeniz mümkün.