Sağlıklı beslenme sağlıklı zihin demektir: Beslenme çantaları sağlık doluyor.

Okul çağındaki çocuklar günlerinin büyük bir kısmını okulda geçiriyor, bu nedenle beslenmeleri günlük hayata göre farklılaşabiliyor. Ancak beslenme çantalarını sağlıklı bir şekilde hazırlamanız mümkün.

Beslenme çantasının en önemli noktası dengeli olması. Bunun için her besin grubunu eşit miktarda ve dengeli bir şekilde yerleştirmek önemli. Protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlardan oluşan beslenme çantası çocuğunuzu bütün gün dinç ve enerjik tutacaktır.

Beslenme çantasına koyabileceğiniz gruplar ve alternatif yiyecekler şu şekilde;

Protein Grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, bakliyatlar
Protein grubu için et yerine kıymayla köfte yapıp tam buğday ekmeği ya da lavaşıyla birlikte sandviç/dürüm yaparak beslenme çantasına koyabilirsiniz. Tavuk içinse sandviç ve dürüm dışında bol bol yeşilliğin olduğu bir salata ya da sebzeli makarnadan makarna salatası yapabilirsiniz. Balık beslenme için çok uygun bir alternatif olmasa da eğer çocuğunuz seviyorsa balık köfteleri yine yüksek protein açısından yararlı olacaktır. Haşlanmış ya da omlet şeklinde yumurtayı yine beslenmeye dürüm ya da sandviç içerisinde ekleyebilirsiniz. Hayvansal gıdaları tercih etmiyorsanız yüksek protein içeren bakliyatlardan sebze köftesi ya da salata yaparak yine beslenmedeki protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Karbonhidrat Grubu: Ekmek, kek, poğaça, börek
Beslenmede çocukların severek tükettiği karbonhidrat grubu da doğru kaynaklardan geldiğinde oldukça besleyici bir öğün hazırlamanıza yardımcı olur. Burada önemli olan sağlıklı karbonhidratları kullanmak. Muzlu ekmek, karabuğday unundan poğaça, keçiboynuzu unundan kek gibi hem sağlıklı hem de ev yapımı lezzetleri bir dilim olacak şekilde çocuğunuzun beslenmesine yerleştirebilirsiniz.

Meyve Sebze Grubu:
Çocuğunuzun her gün alması gereken meyve ve sebze miktarlarını yine beslenme kutusunda dengeyi sağlayarak verebilirsiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle bir bütün meyvenin beslenme çantasında olması gerektiği (elma, armut, muz, mandalina gibi). Bu meyvelerin yanı sıra eğer karbonhidrat grubu beslenme çantasında yoksa o durumda meyve porsiyonunu arttırabilirsiniz. Dilerseniz az miktarda kavun, karpuz, çilek ile meyve salatası da yapabilirsiniz. Sebze içinse her ne kadar yaptığınız sandviçlerin içerisinde yer alsalar da yine de daha fazlasını yemeleri gerekmekte. Bu nedenle dilerseniz çubuk şeklinde dilimlenmiş salatalık, havuç, kereviz sapı ekleyebilirsiniz. Bunların dışında da haşlanmış sebzeleri tatlandırarak lezzetli küçük porsiyonlarda salatalar hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı Yağlar Grubu: Kuru yemişler
Kuru yemişler de yağlı tohumlar olarak beslenme çantasındaki yerini almakta. Çiğ kuru yemişlerin içerdiği sağlıklı yağ oranı oldukça yüksek olduğundan çocuğunuzun enerjisini korumaya yardımcı oluyor. 4-5 adet ceviz, çiğ fındık, çiğ badem, çiğ kaju gibi kuru yemişleri haftalık olarak minik paketler halinde hazırlayabilir ve çantasına o şekilde yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz kuru yemişlerin yanına kuru meyve de ilave edebilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken, kuru yemişlerin, porsiyon kontrolü dahilinde günlük değerleri aşmayacak şekilde tüketilmesi.