Şüphesiz soğuk odalar kullanılıyordu ancak, soğuk olmayan yerlerde başka çözümler üretmek gerekiyordu. Böylece, insanoğlu konfit tekniğini geliştirdi. Günümüzde modern bir pişirme tekniği olarak da kullanılan konfit tekniği, aslına bakarsanız geçmişin buzdolabı muadillerinden biri.

Konfileme; yağda bekletilen bir tür pişirme ve saklama tekniğine deniyor. Zaten konfit ya da konfilemek, yiyeceklerin bozulmaması ve daha uzun süre saklanabilmesi için geliştirilmiş bir teknik saklama yöntemi olarak hayat buluyor. Bu tekniği ilk olarak Fransızlar kullanmaya başlıyor. Genellikle et ve tavuk gibi ürünlerde tercih edilen konfit tekniği, sarımsak gibi sebzelerde de tercih edilebiliyor.

Evde de konfileme yapmanız mümkün, bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Tavuk konfit yapmak için tavuk butlarını tuz ile ovalayın. Derin bir fırın kabına koyup, ardından aroma vermesi için biberiye, sarımsak ve karabiber ekleyin. Tavukların tamamını kaplayacak şekilde sıvıyağ doldurun. Fırında 90 dereceye yakın bir sıcaklıkta, 3 saat boyunca pişirin. Sıcaklık çok yüksek olursa teknik konfit olmaktan çıkacak ve kızartma olacaktır, bu nedenle fırının sıcaklığını sürekli kontrol edin. Tavuk tamamen piştikten sonra konfit tekniğiyle pişirdiğiniz tavuklar hazır hale gelecektir. Dolapta 4-5 güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

Sarımsak konfit yapmak içinse; sarımsakları soyun. Bir sos tenceresinin içine ekleyin ve üzerine zeytinyağı ilave edin. 80 derece ısıtılmış fırında 1 saat kadar pişirin. Piştiğinde fırından çıkartın ve bir kavanoza alın. Ardından üzerlerini geçecek kadar pişirme sırasında kullandığınız yağı ilave edin. Hazırladığınız sarımsak konfit, 3 ay kadar süreyle buzdolabında kullanıma uygun olarak muhafaza edilebilir.