Tatlı krema veya sos olarak kullanılan hafif bir koyu krema olan İngiliz kremasının kökeni, krema ve muhallebileri koyultmak için yumurta kullandıkları bilinen eski Romalılara kadar uzanıyor. 

Yumurta sarısı, şeker, süt ve vanilya ile hazırlanan İngiliz kreması Krem Anglez, tek başına da yenebileceği gibi pasta, kek, meyveler üzerinde sos olarak kullanılıyor. Ancak pek bilinmeyen başka bir kullanım alanı var ki, o da dondurma yapımında kullanılması. 

İster tatlılarınızın yanında farklı bir sos çeşidi olarak, ister dondurma yapımında kullanabileceğiniz Krem Anglez tarifi için devam edelim.

Krem Anglez

4 yumurta sarısı

240 gr krema

10 gr vanilin

65 gr şeker

Küçük boy bir tencerenin içine krema ve vanilini koyup kısık ateşte spatula yardımıyla devamlı karıştırarak kaynamaya bırakın.

Kaynamaya başlayan krema karışımını ocaktan alıp soğutun.

Bir kapta yumurta sarılarını ve şekeri çırpın.

Krema karışımından 1 yemek kaşığı kadar alıp yumurta karışımına ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Bu işlem, sıcak krema karışımının yumurtanızı pişirmesini engelleyecektir.

Bu işlemi üç kez tekrarlayıp, yumurta karışımının tamamını kremaya dökün.

Karışımı kısık ateşte spatula yardımıyla sürekli karıştırın ve kaynama noktasına gelmemesine özen gösterin.

Metal bir kaşığın arkasını sosa batırıp parmağınızla ortasına bir çizik atın. Eğer sıvılar birleşmiyorsa sos hazır demektir, tencereyi ocaktan alabilirsiniz.

Oda sıcaklığına geldikten sonra sosu dilediğiniz şekilde servis edin.