Muhtemelen dışarıda yediğiniz kavunları keyifle yiyorsunuz, bunun sebebi bir bilen tarafından seçilmesi. Ancak merak etmeyin, kavun da aynı karpuz gibi. Nasıl karpuzun olgun olduğunu anlamak için alt kısmının daha sarı olmasına, ebadının orta boy olmasına ve sapının kurumuş olmasına bakmak önemlidir; kavunun da iyisini anlamak için böyle püf noktaları var.

Hemen anlatalım:

Öncelikle kavun kabuğunun sertlik derecesi orta halli olmalı. Eğer kabuk çok sertse, kavun olgunlaşmamış demektir, eğer kabuk çok yumuşaksa kavunun içi bozulmuş olabilir.

Bir diğer tüyo ise kavunun dibine bakmak. Eğer dibi, yani sap olan kısım yumuşaksa kavun fazla olgunlaşmış olabilir ve içi tatlı çıkabilir. Hazır saptan konu açılmışken eğer kavunun sapını çektiğinizde kolayca kopuyorsa bu çiğ değil olgun olduğu anlamına gelir.

Ve bir de ilginç gelse bile, kavunun dibini koklayabilirsiniz. Eğer hoş, tatlı bir koku alıyorsanız kavun olgunlaşmış demektir.

Bunun dışında yine aynı karpuz gibi kavuna vurduğunuzda da tok bir ses duymalısınız.

Boyutu ise aynı karpuz gibi boyuna göre ağır olmalıdır.

Son olarak, kavunun çizgilerine de göz atmanız gerekir. Çizgiler ne denli düzgünse, lezzetinin de o kadar iyi olduğu söylenir.