Kek ve kurabiyelerin vazgeçilmez malzemesi karbonat, mutfaktaki gizli kurtarıcılardan birisi. Aslında kimyasal açıdan bakıldığında karbon asidinin tuzu olarak bilinen ve acımtırak bir tada sahip olan karbonatın kullanım alanı oldukça geniş ve sadece kek ve kurabiye gibi unlu mamullerle de sınırlı değil. 

İlk olarak renk canlandıran yapısı sayesinde, genellikle yeşil sebzelerin piştikten sonra daha yeşil kalmasını sağlayarak, taze görünmelerine daha yardımcı oluyor. 

Aynı zamanda, kuru baklagillerden yapılan nohut, kuru fasulye gibi yemeklerde daha sonra hazımsızlık ve gaz problemini engellemesi için bir gün önceden ıslatılan mercimek, nohut ya da kuru fasulyenin içine atılarak bu baklagillerin gazını almaya yardımcı oluyor.

Tamamen doğal bir tuz olduğundan dolayı yemeklerin tadında ya da formunda herhangi bir değişikliğe sebep olmuyor, ancak karbonatın sofra tuzuna alternatif olarak kullanılmadığını da vurgulamak gerekiyor. 

Karbonatı aynı zamanda mutfakta yetiştirilen bitkiler için de birer böcek koruyucu olarak kullanılıyor. Sprey şişe içine koyacağınız iki yemek kaşığı karbonat ve suyu, düzenli aralıklarla roka, maydanoz ya da fesleğen gibi mutfak bitkilerinizin üzerine sıkarak, özellikle yaz aylarında sinek ya da böceklerin bitkilerinizin etrafında dolaşmasına engel olabilirsiniz.