Üretimine de tüketimine de meraklı bir ülke olarak şüphesiz en fazla kullandığımız yiyeceklerden biri peynir. Kahvaltıların vazgeçilmezi, pizzaların baş rol oyuncusu ve atıştırmalıkların olmazsa olmazı peynir, aslında tüm öğünlerde tüketilen bir yiyecek. Hal böyleyken elinizde kalan peynirleri yepyeni tariflerle eritmek de bizim görevimiz.

Makarna Sosu
Peynirli makarna küçük büyük demeden herkesin favorisi ancak peynirin kıvamını her seferinde tutturmak kolay değil.

Birçok kişi haşladığı makarnanın üzerine kalan peynirleri serperek yemeği sevse de akışkan bir peynire kimse hayır diyemez. Bunun için yapmanız gereken tek şey; en kısık ateşte tereyağıyla ısıtmaya başladığınız peynirlerin üzerine haşladığınız makarnanın suyundan eklemek. Makarna suyu, peynirin daha akışkan olmasını sağlayacak ve sos makarnanızın etrafını kaplayarak daha lezzetli bir hale gelecek. Bu aşamadan sonra isteğe göre makarnanızı fırınlayabilirsiniz de.

Kolay Kumpir
Özellikle kış aylarının doyurucu besinlerinden biri patates, peynirleri yeniden değerlendirmek için oldukça ideal bir malzeme. Fırında alüminyum folyoya sararak pişirdiğiniz patateslerin içine tereyağı ve peynir koyarak evde kendi kumpirlerinizi yapabilir, arzu ederseniz bu patatesleri daha sonra tekrardan peynirle doldurup fırınlayarak yoğun ve kızarmış bir peynir katmanı elde edebilirsiniz.

Çorbalara Lezzet
Domates çorbasının üzerine serpiştirilen peynirleri başka çorbalarda da kullanmak mümkün. Örneğin, Fransız mutfağının en sevilen çorbalarından biri olan soğan çorbası ya da patates, brokoli ve ıspanak gibi sebze çorbaları artan peynirlerinizi değerlendirmek için harika bir fırsat.