Fıstık ezmesi, içerdiği vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar ile her öğünde tüketebileceğimiz bir “süper gıda”. Nefis bir protein ve lif kaynağı olan fıstık ezmesi için doğal bir lezzet hazinesi desek abartmış olmayız. Etteki proteine alternatif olarak geliştirilen ve bugünkü modern versiyonuyla 1900’lerin başından bu yana sofralarımızda yerini alan fıstık ezmesi, farklı tarifler içerisinde kullanılarak her öğünde tüketebileceğimiz nefis mi nefis bir besin. Özellikle de sporcular, kas yapmak isteyenler ve diyet yapan kişiler için… Elbette her şeyin fazlası zarar! Hepimizin severek tükettiği yer fıstığı ezmesini sade olarak tüketebileceğiniz gibi pek çok farklı tarifte de kullanmak mümkün. Tabii alerjiniz varsa, kullanırken dikkat! İşte, kahveden vazgeçemeyenler için yaz sıcağını serinliğe dönüştürecek enerjik ve doyurucu bir tarif: Yer Fıstığı Ezmeli Espresso Shake.

Yer Fıstığı Ezmeli Espresso Shake

Hazırlık: 5 Dakika / Dinlenme: 2 saat

Yer Fıstığı Ezmeli Espresso Shake Malzemeleri

75 ml espresso

400 ml süt, yarım yağlı

2 yemek kaşığı Calve Yer Fıstığı Ezmesi, sürülebilir

2 top Carte d'Or Classic Kaymaklı Dondurma

Yer Fıstığı Ezmeli Espresso Shake Hazırlanışı

1.

Espressoyu hazırlayın ve oda sıcaklığına gelene dek bekletin.

2.

Oda sıcaklığındaki espressoyu bir buz kalıbına 8 adet küp olacak şekilde dökün ve buzluğa kaldırın. Yaklaşık 2 saat bekletin.

3.

Sürülebilir Calve Yer Fıstığı Ezmesi ile sütü blender yardımı ile püre haline getirin.

4.

4 adet espresso küpü ve 2 top dondurmayı püreye ekleyip, blender ile pürüzsüz olana dek çekin.

5.

Hazırladığınız karışımı 2 bardağa paylaştırın ve kalan espresso küpleriyle hemen servis edin.

Yer Fıstığı Ezmeli Espresso Shake Yapmanın Püf Noktaları

Yer Fıstığı Ezmeli Espresso Shake hazırlarken süt yerine, badem sütü ya da soya sütü kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Eğer espresso makineniz yoksa moka pot, french press ya da aeropress kullanarak hazırlayabilirsiniz.