Icing gastronomide bir kaplama terimi olarak biliniyor. Yemeye kıyamadığımız süslü kurabiye ve pastalarda icing ya da diğer bir adı ile royal icing’in yeri çok büyük. Tabii ki royal icing yapmanın da bazı püf noktaları var, bu püf noktalara dikkat ettiğiniz sürece süslü kurabiyeler yapmak çok kolay.

Royal icing kelime olarak Kraliyet Kaplaması anlamına geliyor. Özellikle kurabiye ve pastaların üzerini kaplamak için kullanılan ve dondurularak servis edilen bir süsleme türüne deniyor. Aynı zamanda bir mereng çeşidi olan bu kaplama, kolaylıkla şekilden şekle girebiliyor ve detaylı şekilde çalışabilmenizi sağlıyor.

Yapacağınız kaplamaya göre farklı renkler, kalınlıklarda kullanılabiliyor. Kurutarak, üstüne ekleme yapılarak ve ıslakken iç içe geçirilerek yapılıyor. En önemli püf noktası ise kıvamı. Tarifini ve kıvamını tutturursanız istediğiniz her şeyi yapmanız mümkün. Sosluk, spatula ve özel kürdanlarıyla da ince detaylarla işlenebiliyor. Dilerseniz yağlı kağıt üzerine şekiller yapıp kurutarak da süslemeler elde edebiliyorsunuz. Bir diğer püf noktası ise suyla temas ettiği anda erimesi bu nedenle iz bırakmıyor.

Özellikle yeni trendlerden baby shower için hazırlanan bebek kurabiyeleri, nişan ve düğün kurabiyeleri bu teknikle süslenerek hazırlanıyor. Siz de kendi özel günleriniz için kurabiyeleri kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Royal icing yapmak için gereken malzemeler oldukça basit. Temel olarak bir mereng olduğu için yumurta akı, yeterince pudra şekeri ve vanilya aroması ile mükemmel süsleme kremasına ulaşabiliyorsunuz.