Döküm Kalıplar
Isıyı tüm bölgelere eşit dağıtma özelliği olan döküm kalıplarla kekleriniz daha eşit pişebilir. Özellikle ekmek gibi kıvamı yoğun bir harcınız varsa döküm kalıplar kullanmak her noktanın aynı kıvamda olması açısından ideal olacaktır. 

Silikon Kalıplar
Yapışmazlık konusunda en üst sırada olan silikon kalıpları özellikle muffin gibi küçük porsiyonlar halinde pişireceğiniz keklerde tercih edebilirsiniz. Pişme konusunda geleneksel kalıplar kadar iyi sonuç vermese de, ama sizin aradığınız şey pratiklikse silikon kalıpları rahatça tercih edebilirsiniz. 

Granit Kalıplar
En bilinen kek kalıplarından biri olan granit kek kalıpları iyi kabarmış kekler hazırlamak için mükemmel bir çözüm olabilir, tabii tek başına yetmez belki buraya da tıklamanız gerekebilir.

Cam Kalıplar
Herkes en az bir kez cam kalıpta kek pişirmiştir. Cam kalıpların ısıyı iletme hızları sayesinde kekleriniz hızlıca pişer ancak kabarma konusunda daha düz bir sonuç elde edersiniz. Yine de kalıbıyla birlikte sunum yapabileceğiniz kekler için tercih etmek mümkün.

Malzemeden forma geçecek olursak;

Kelepçeli Kalıplar
Kelepçeli kalıplar daha çok tart ve pandispanya kekleri için tercih ediliyor. Tabana sereceğiniz bir yağlı kağıt sayesinde kalıbından eğilip bükülmeden çıkan bir keke sahip olabilirsiniz. Bu kalıplar daha çok sonrasında farklı adımlar uygulanacak zeminler için de tercih ediliyor. Batonet Kalıplar
İnce uzun dikdörtgenler şeklinde kaplara batonet kalıp deniyor. Harcı içinde tanecikli malzemeler bulunan kekler için tercih edilebiliyor. Daha kalın bir form elde edildiğinde kesme esnasında dağılma da minimum oluyor. 

Hazır buradayken... Mutfağa doğru ilerlemeden hemen önce, puf puf kabaran Ispanaklı Kek tarifini deneyebilirsiniz. Kalıp kullanımıysa tamamen size kalmış, buyurunuz.