Et pişirmenin çok keyifli ve lezzetli olduğu döküm tavanın bakımı oldukça zor bir mutfak aracı. Bu nedenle ete çok meraklı olan kişiler bile döküm tava kullanmaktan çekiniyor. Biz size döküm tava kullanmanın avantajlarının yanında, döküm tavayla nasıl başa çıkmanız gerektiğini de anlatalım.

Döküm tavanın en önemli özelliklerinden biri, ısıyı eşit bir şekilde tüm yüzeye yayarak uzun süre muhafaza etmesidir. Bu sayede, tavaya koyduğunuz malzeme çok hızlı bir şekilde mühürleniyor, su ve protein kaybına uğramadan pişiyor. Bir diğer özelliğiyse, dökme demir olduğu için herhangi bir çizilme ve kırılma ile karşı karşıya kalmayarak ömrünü uzatması. Böylece tavanızı çizmek, kırmak gibi sorunlarınız ortadan kalkıyor. Altını istediğiniz kadar açık bırakın; ateşi kontrol etmenize de gerek yok, zira ısınma derecesine ulaştıktan sonra daha fazla ısınma gerçekleşmiyor, bu dakikadan sonra tek yapmanız gerek malzemenizi pişirmeye odaklanmak oluyor.

Tavayı doğru kullanmak için mutlaka ürünün kitapçığını okuyarak pişirmeye başlayın.

Pişirme sırasında döküm tavanızı yeterince ısıttığınızdan emin olarak başlayın. Her ne kadar dayanıklı olsalar da bıçak gibi keskin malzemelerle çizmemeye çalışın. Temizlemek içinse deterjan kullanmayın. Bu tavanın gözenekleri olduğu için, deterjan kullanarak, gözeneklere deterjan kaçırma riski oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, tavayı temizlerken sıcak su ve tuz kullanın. Tuz ve su ile tava ovduktan sonra, yemek kalıntıları tavadan çıkarıp sıcak su ile durulayın. Daha fazla döküm tava temizleme ipucu için tıklayın!

Bu işlemden sonra, zeytinyağı ve tuz ile tekrar ovup, iyice kurutun. Tavaya yaptığınız bu işleme “seasoning” adı veriliyor ve tavanızın ömrünü uzatmasına yardımcı oluyor.