Bitkisel proteinlerin en güçlülerinden olan tofu, özellikle vegan ya da vejetaryen beslenenler için en önemli besin kaynağı. Adını son dönemlerde çokça duyduğunuz tofu artık marketlerde de karşımıza çıkıyor. 

Peki, tofuyu ne kadar tanıyorsunuz?

İlk olarak, bu soya peynirinin nasıl yapıldığını anlatalım. Uzun süre suda bekletilen ya da haşlanan soya fasulyeleri püre kıvamına getirildikten sonra posası süzülerek ayrıştırılıyor. Süzülen posanın sirke, limon gibi asitli bileşenlerle kestirilmesiyle de tofu elde ediliyor. Tofu, nötr bir tada sahip olduğu için tatlıdan tuzluya birçok çeşit yemekte kullanılabiliyor.

Protein açısından zengin olan tofu, özellikle vegan beslenme tarzını benimseyenler için vücudun üretemediği, yiyeceklerden alınması gereken tüm temel aminoasitleri barındırıyor. Ayrıca aynı protein değerine sahip olan hayvansal gıdaların aksine, kolesterolü de etkilemiyor.

Tofu günümüzde en çok Japon mutfağında yer alsa da birçok çağdaş mutfakta kullanımı görülüyor. En çok vegan ve vejetaryen beslenme de tercih edilse de proteinini bitkisel kaynaklardan almak isteyenlere de tüketiyor.

Kullanım şekilleriyse, kızartmadan püresine kadar birçok yelpazeye hizmet ediyor. Günümüzde daha sık rastlanan tofuya artık süper marketlerde rastlamanız da olası.