Muhteşem kıtırlıkta hamur işleri yediğinizde hep aklınıza gelen soru: “Nasıl bu kadar kıtır olabiliyor?” ise, işte cevabı: Blind Baking, yani Kör Pişirme.

Kör Pişirme; tart hamurunun, içini doldurmadan önce ön pişirmeden geçirilmesi işlemine veriliyor. Bu işlem sayesinde, tart hamuru daha kıtır oluyor. Ayrıca, içine harç konulduğunda ıslanıp yumuşamaması için de Blind Baking önemli.

Kör Pişirme için, tart hamurunuzu açtıktan sonra kelepçeli kaba yerleştirin ve tabanına çatalla delikler açın. Bu delikler pişerken havanın çıkmasına, dolayısıyla hamurun kabarmamasına yardımcı olacaktır.

Delikler açılmış tart hamurunun üzerine bir yağlı kağıt serin ver yağlı kağıdın üzerine, kuru bakliyatlar (nohut, mercimek, fasulye, vb.) serpin. Bu işlemin nedeni ise hamurun üzerinde bir ağırlık olması ve kabarmanın önlenmesi.

Hamuru 200 dereceye ayarlanmış bir fırında 15 dakika pişirin.

Fırından çıkartıp, yağlı kağıdı ve bakliyatları alın, 10 dakika daha pişirin. Böylece, 'Blind Baking' işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Hamur soğuduktan sonra, tartınız için gerekli harcı Kör Pişirme yapılmış hamurun içine döküp, pişirmeye devam edebilirsiniz.