Her yemekte olduğu gibi sebzelerin de diri kalanları yani al dente kıvamında pişenleri makbul. Bunun iki nedeni var; hem içindeki vitaminleri hem de doku ve rengini koruması için. Bunun için kullanılan tekniğe ise blanşe etmek deniyor. Hemen hemen tüm sebzeler için kullanabileceğiniz bu teknik, genelde en çok yeşil sebzeler ve otlar için tercih ediliyor.

Peki nedir blanşe etmek?

Blanşe; şok haşlama ya da ön pişirme anlamına geliyor. Bu teknik için ihtiyacınız olan tek şey ise su. Bir kase kaynayan su ve bir kase buz dolu soğuk su.

Peki malzemeler nasıl blanşe edilir?

Malzemenizi kaynayan suya atın. Malzemenin boyutuna ve yapısına göre 1-2 dakika arasında kaynamış suyun içerisinde bırakın. Ardından malzemeyi hemen buz dolu suya alın ve burada yaklaşık 10 dakika soğumaya bırakın. Eğer buzlu su malzemenin sıcaklığıyla ısınırsa, suyu değiştirin ve tekrar soğuk su ekleyin.

Püf Noktası: Malzemenin, blanşe edildikten sonra koyulacağı suyun soğuk olması çok önemlidir. Ancak bu sayede malzemelerin pişmesini aniden durdurabilir ve şok haşlama işleminde başarılı olabilirsiniz. Malzemenin renginin canlılığını koruması da yine bu suyun soğukluğuyla alakalıdır.