Balkabağı, kültürümüzde sıklıkla çorbalarda kullanılan ve tatlısı yapılan bir sebze olsa da başta Amerika olmak üzere birçok ülkede Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez dekoratif süslerinden bir tanesi.

Cadılar Bayramı özellikle çocukların ilgisini çekse de balkabağını oyarak dekoratif bir görüntü yaratmak bıçak ve el marifeti gerektirdiğinden büyüklerin işi diyebiliriz. Doğru ebatlarda ve renkte bir balkabağı seçmenin balkabağının oyulmasında büyük rol oynadığını unutmadan bu işe başlamakta fayda var. Balkabağının, Cadılar Bayramı konsepti gereği üzerinde bir yüz barındırması gerekiyor ve aynı zamanda da içinin ışıkla doldurularak bu yüzü ortaya çıkartmak gerekiyor. Tam da bu sebeple, oyulacak balkabağını seçerken mümkün olduğu kadar yuvarlak hatlara sahip, dış yüzeyinde pürüzler ya da yumrular bulunmayanları tercih etmeniz işinize yarayabilir. Dış kabuğu açık renkli olan balkabakları genellikle henüz olgunlaşmamış olduklarından sert ve oyulması daha kolay oluyor, bu sebeple balkabağınızı seçerken daha ham olan türleri almanızda yarar var.

Buradaki asıl püf nokta balkabağının üzerinde simetrik bir yüz elde etmek. Bunun için yapılabilecek en kolay yol, bir kağıt üzerine çizilmiş rehber çizgileri balkabağının üzerine aktarmak. Ama eğer doğrudan balkabağını oymayı denemek istiyorsanız, işleme başlamanız gereken yer ise balkabağının baş kısmı. Balkabağının tepesini çok derine inmeyecek şekilde düz bir şekilde kestikten sonra, bir dondurma kaşığı ya da çok sivri olmayan ve oval yapılı bir kaşık ile balkabağının içini oyun. Dikkat etmeniz gereken nokta ise dış kabuğa çok yaklaşmamak. İçeride bir oyuk yarattıktan sonra, balkabağının dış yüzeyine gözleri yerleştirmek üzere iki şekil çizin; genelde tercih edilen göz şekli üçgen oluyor. Bu üçgenleri çizmek içinse, gözün alt ve üst sınırlarını belirleyecek iki kavisli uzun çizgi çizin. Gözlerin tam orta noktasından aşağı doğru çekeceğiniz başka bir çizgi ile ağzın orta noktasını belirleyip sağa ve sola eşit şekilde birbirine paralel, yine iki kavisli çizgi çizerek ağız kısmını oluşturabilirsiniz. Rehber çizgilerinizi hazırladıktan sonra, içeride oyduğunuz kısma kadar bir bıçak yardımıyla göz ve ağız oyabilir, işleminizi tamamladıktan sonra balkabağının içine yerleştirdiğiniz bir mum ile oyduğunuz balkabağını aydınlatabilirsiniz.