Benmari tekniği, birçok tarifte 'benmari usulü' olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntem sayesinde bir sosu, bir çorbayı ya da herhangi bir malzemeyi sıcak tutmak ve/veya direkt ateşe maruz bırakmadan eritmeyi sağlıyor.

 

Benmarinin prensibi, içine eritilecek, ısıtılacak ya da sıcak tutulacak malzemelerin konduğu kabın, daha büyük bir tencerenin üstüne yerleştirilerek, suyun sıcaklığı ile istenilen işlemin gerçekleştirilmesine dayanıyor. Bu yöntem, daha önceden de bahsettiğimiz gibi direkt ateşte temasta yanabilecek ya da bozulabilecek gıdaların ısıtılması, sıcak tutulması, eritilmesi veya pişirilmesinde kullanılıyor.

 

Peki, bu teknikle nasıl çikolata eritebilirsiniz anlatalım. Öncelikle, eritmek istediğiniz çikolatayı bir bıçak yardımı ile doğrayın. Daha sonra ısıya dayanıklı kaba aktarın. Daha geniş bir tencereye çok az su koyup, ocağa alın.Çikolataları koyduğunuz kabı da onun üzerine yerleştirin. Böylece, sıcağın etkisi ile eriyen çikolatanız artık dilediğiniz tarifte kullanılmak üzere hazır.