Ana yurdu Kuzey Amerika olan kabak, keşfinden bu zamana dünya mutfağında önemli bir role sahip. Taze olarak kullanılmasının yanı sıra kurutularak da kullanılması, kabağı mutfakta oldukça önemli bir yere taşıyor.

Türk mutfağına Osmanlı zamanında giren kabak, o yıllarda sarayın iftar menülerini zenginleştirirken, halkın da vazgeçilmez sebzesi oluyor.

Kabakta bulunan liflerin bolluğu, sindirim sisteminin de harekete geçmesine yardımcı olduğu için diyet ve detoks yapmak isteyenler için de mükemmel bir alternatif. Aynı zamanda vücutta su tutma özelliği sayesinde de, uzun süre susuz kalınacağı zamanlarda – özellikle Ramazan ayında – kabak tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kabak oldukça düşük kalorili bir sebzedir ve diyet menülerinin vazgeçilmezlerindendir. Diğer düşük kalorili yiyecekleri merak ediyorsanız sizi hemen yazımıza davet edelim!

Çiğ ve pişmiş olarak tüketebileceğiniz kabağı, kabuğuyla beraber yıkadıktan sonra isterseniz kabuklu da tüketebilirsiniz. Ancak kabak çabuk bozulan bir sebze olduğu için, aldıktan 2-3 gün içerisinde tüketmeniz gerekebilir.

Kabak kullanarak yaptığımız tariflerimize aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Kabak Tagliatelle

Türlü