13. gün iftar menüsü ile karşınızdayız bugün!

Başlangıç olarak 12 gündür çorba tarifleri ile ilerliyorduk; bugün ise ilginç bir dönüş yapıyoruz ve rotamızı marketlerin kasap reyonlarına çeviriyoruz. Kimine göre çorba olarak da kabul edilebilen ekşili köfte, bizim için gri bir alanda. Hem çorba hem de köfte diyebileceğimiz bu tarif, on üçüncü gün iftar menüsünün ilk tarifi.

Ramazan 13. gün menüsü geleneksel tariflerden oluşuyor diyebilirsiniz ilk etapta ancak sizi enfes bir vejetaryen tarif karşılayacak ana yemek olarak. Kökeni İtalya’ya dayanıyor üstelik.

Haydi, sizi daha fazla tutmadan günün menüsü iftar için nasıl olabilir konuşalım!

Ekşili Köfte Yemeği

Yukarıda da bahsetmiştik, ekşili köfte tarifi hem çorba hem de ana yemek sayılır. Bugün, onu çorba olarak görenlerden olacağız ve başlangıç olarak bu tarifi değerlendireceğiz. 

Zor görünse de elinizin hemen alışacağı bir yapımı var ekşili köftenin. Her lokmada kendine hayran bırakması da cabası. Bizce mutlaka bir şans vermelisiniz.

Sebzeli Lazanya Tarifi

Klasik lazanya tariflerinde lazanya yaprakları, kıyma, soğan, baharatlar, kaşar peyniri, un, süt, tereyağı, muskat ve karabiber olur. Bugün hazırlayacağımız lazanya tarifi ise adından da anlayacağınız üzere bambaşka!

Sebzeli lazanya tarifinin malzeme listesinde lazanya yaprakları, Knorr Beşamel Sos, süt, ıspanak, zeytinyağı, sarımsak, tuz ve kaşar peyniri bulunuyor. Hafif beslenmek istediğinizde veya iftara et yemeyen misafirleriniz geldiğinde hazırlayabileceğiniz bu tarifimizin bir porsiyonu yaklaşık 120 kalori.

Turp Salatası

Tıpkı havuç salatası gibi çok sevilen ve sık sık hazırlanan turp salatası tarifinin bir porsiyonu yalnızca 150 kalori!

Knorr Sirkeli ve Sarımsaklı Salata Sosu ile buluşan ve lezzetini bu sosa borçlu olan turp salatası tarifimizi dilerseniz yoğurtlu olarak da servis edebilirsiniz. 

Ancak laktoz intoleransınız varsa; yoğurdun özellikle de turpla birlikteyken gaz sorunu yaşatması ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Taş Kadayıf

Bursa tatili yapmamıza sebep olan taş kadayıf tarifi evde de aynı lezzette hazırlanabiliyor desek ne derdiniz? Şaşırırdınız elbette. Ancak doğru! Çıtır taş kadayıf tarifi bu reçetemizle enfes bir şekilde sofralarınıza konuk oluyor!