11 Ayın Sultanı Ramazan geldi de çattı! 

Tüm gün tutulan oruçların bitişi iftar, bir ay boyunca iple çekilecek!

Normalde alışık olunmayan, saatlerce süren bu açlık ve susuzluk hali hangi yemeklerle son bulmalı onu konuşacağız bir ay boyunca. Bugünden başlayarak tabii!

Haydi gelin birinci gün iftar menüsünü inceleyelim. “İlk iftarda ne yemeli?” sorusunun cevabı bu menüde!

Ramazanın İlk Günü Ne Pişirilir?

Ramazan ayının ilk gününde hazırlanacak iftar yemeği aslında büyük önem taşıyor. Bu noktada hem midelerinize iyi gelecek hem de günün karmaşasında pratik bir şekilde hazırlanabilecek ilk iftar menüsü önerimizi paylaşmak isteriz.

Çorbadan başlayalım!

Sütlü Mercimek Çorbası

Ramazanın ilk günü ne yenir bilemiyorsanız kolaydan başlayın; çorba! Peki Ramazanın ilk günü hangi çorba yapılır?

Bizim size önerimiz, normalde de midelere faydasıyla bilinen mercimek çorbasından yana. Ancak bu mercimek çorbası, yapımıyla ve kıvamıyla diğer mercimek çorbalarından ayrılıyor.

Normalde mercimek çorbası kremalı veya sütlü hazırlanmaz. Patates ve havuçla haşlanan mercimek blender ile çekilir ve enfes bir kıvama kavuşur. Sütlü mercimek çorbası tarifi ise sütün lezzetiyle bağlanıyor.

Fasulye Kavurması

Sütlü mercimek çorbası tarifinden sonra sırada fasulye kavurması tarifimiz var. Bu tarifimizin; lezzetinin dışında en seveceğiniz yanı, kesinlikle az malzeme ile hazırlanıyor oluşu. 

Tarifimiz için yalnızca taze fasulye, zeytinyağı, soğan, yumurta, Knorr Karabiber ve Knorr Pul Biber yeterli. Kolay, hızlı ve ekonomik bu tarifimiz için yazdan hazırladığınız fasulyeleri kullanabilirsiniz üstelik.

Dövme Pilavı

Pilav denince akıllara gelen tereyağlı şehriyeli pilavları bir kenara bırakın ve Ramazanın ilk günü dövme pilavı hazırlayın!

Lif oranı yüksek bu pilav buğday ve nohuttan oluşuyor; sindirim problemlerine sebep olmuyor. 

Ayrıca genellikle et yemeklerinin yanına hazırlanan dövme pilavı tarifi, sebzeli ana yemeklere de oldukça yakışıyor.

Sarma Güllaç

Orucun mutlu sonu iftarsa, iftarın mutlu sonu da güllaçtır bize göre. Genellikle Ramazan ayında hazırlanan güllaçlar, iftar menülerine çok yakışıyor. Sunumu ve lezzetiyle hem yiyenleri hem de görenleri kendine hayran bırakan sarma güllaç tarifi, iftar menünüzün son tarifi olmalı!

Ramazanın ilk günü yemek menüsü bizce böyle olmalı, diğer günleri de mutlaka inceleyin!