Rengarenk yaz meyvelerinin tadını doyasıya çıkarmak için son günlerdeyiz. Şeftali birbirinden lezzetli bu meyveler arasında uzun bir yaşamın ve ölümsüzlüğün sembolü olarak kendini diğer meyvelerden ayırmayı başarıyor.

Şeftalinin ülkemizde üretimi ise oldukça fazla. Dünya genelinde Türkiye şeftali üretimi yapan ülkeler arasında 6. sırada yerini alırken, ülkemizde en çok Bursa, Çanakkale, Mersin, Adapazarı Ovası ve tüm Akdeniz Bölgesi’nde şeftali yetiştiriliyor.

Bu lezzetli meyveyi birçok şekilde tüketmek de mümkün. Haziran ve eylül aylarına kadar olgunlaşıp taze olarak yiyebileceğiniz şeftaliyi, sıcak yaz günlerinde içinizi serinletebilecek şeftalili shake, dondurma ve şeftalili pay olarak tüketebilirsiniz. Kışın ise şeftaliyi; marmelat, komposto ve reçelleriniz için kullanılabilirsiniz.

Şeftalinin bir diğer özelliği, çok farklı amaçlarla da kullanılabiliyor olması. Bu tatlı meyvenin kabuğu ve çekirdeği yakıt olarak kullanılabileceği gibi, şeftali çekirdeğinin iç kısmı ise hayvan yemi olarak değerlendiriliyor.