Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen gül, eskisi kadar sık olmasa da mutfakta değişik lezzetler yaratmak isteyenlerin adresi. Yılın farklı mevsimlerinde farklı çeşitlerde karşımıza çıkan güller genellikle yaz aylarında raflara çıkıyor.

Gül, mutfakta sık sık aroma olarak kullanılıyor. En bilinen güllü tatlılardan biri olan Güllaç, Güllaç yapraklarının ılık şekerli sütle ıslatılıp gül suyuyla aromalandırılmasından elde ediliyor. İstenildiği durumda içerisine fındık ya da ceviz gibi yemişler eklenebiliyor.

Sadece gül suyu değil aynı zamanda gül yaprakları da tatlı yapımında kullanılabiliyor. Gül yapraklarını kullanırken özellikle dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de tarımsal ilaçlar. Yemeklerde gül kullanılırken yaprakları tarımsal ilaçlardan arındırmak sağlık açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle gül yapraklarını kullanmadan önce uzun süre yıkamak ve dezenfekte etmek gerekiyor.

Gülü mutfağınızda kullanarak enfes tarifler yapmak isterseniz gülle yapabileceğiniz tariflerden tercih edebilirsiniz; Güllaç, Gül reçeli, Gülbeşeker, Güllü Kek, Gül Şerbeti, Güllabiye ve Gül mayası gibi...