ARAMA YAP
Sinan Hamamsarılar

Sinan Hamamsarılar

Tat Dedektifi Sinan Hamamsarılar ile lezzet üzerine konuşuyoruz.

Sabah ilk uyandığınızda canınız ne yemek ister?
Genelde akşamları ağır yemek masalarında olabildiğimiz için sabahları çok daha hafif, sağlıklı ve güne enerji verecek besinlerle öğünümü geçiriyorum. Çok garip gelebilir ama kahvaltıda her zaman evimizde bir kaşık salata bulunur. Üzerine avokado, ceviz, zeytinyağı eklenir. Bunun haricinde bazı sabahlar da ağır karbonhidrat isterse börek ya da pişi!

Size göre yaptığınız en güzel yemek nedir?
Omlet! En basit malzeme ile yapılabilecek en zor yemek olduğunu düşünüyorum. Dokusu, pişkinliği, sululuğu tamamen bir konu olan omleti bir hayli iyi yaparım. Bir de burger tabii ki :)

Size göre deneyip deneyip yapamadığınız yemek nedir?
Ölçü ile yapılmak zorunda olan her yemek benim için bir problem. Özgün ve özgür tariflerden yana bir mutfak meraklısı olarak tarife, reçeteye bağlı kalmak beni çok sıkıyor. Buna bağlı olarak tatlı ve pastalarda kesinlikle çekingenim.

Yeme-içme yazarı olmak için, hangi 3 özelliğe mutlaka sahip olmalısınız?
Ürün bilgisi kesinlikle olmazsa olmaz. Ayrıca bir uzmanlaşma olacaksa, o başlığa konu olan yemeğin tarihini, çevresini, trendlerini ve kültürünü yutmuş olmak gerekir. Bir de bunları doğrulayacak bir damak şart. Bunlara ek olarak iyi bir anlatıcı olabilmek de sizi okunası yapacaktır.

Hayatınızda unutamadığınız bir gastronomi şehri söyler misiniz?
Yurtdışında yediğim pek çok yemeğin bir hatırası, bir şaşırtıcılığı, bir büyüleyiciliği olmuştur ama dünyanın en büyük mutfağı olan İstanbul’un boğazında arkadaşlarla kurulabilecek bir meze sofrasının lezzeti hem damağa hem hafızalara kazınacaktır. Bu sebepten Barselona’nın tapasını, Lyon’un basit şef restoranlarını, San Sebastian’ın yıldızlı şeflerini, Napoli’nin pizzasını hatta Austin, Texas’ın barbekü kültürünü başımın üstüne koyarım ama hepsinin üzerine de İstanbul’u yerleştiririm.

Orada neler yemiştiniz?
Yedi tepeli şehirden damakta kalan yedi yemek söyleyecek olursam; Kapalıçarşı’daki Dönerci Şahin’de kıyma döner, Fatih’teki Öz Kilis’te Antep usulü lahmacun, Haliç’teki Cibalikapı Balıkçısı’nda mezelerin pek çoğu, Tarabya sahilde Kıyı’da tarama, Beyoğlu balık pazarındaki Petek’ten turşu, Kadıköy Hasanpaşa’da yer alan Haçapuri’den kıymalı kapalı pide ve Fatih’teki Barbaros’tan ballı kaymak!

En sevdiğiniz çizgi film karakteri nedir?
Değişim ve gelişim merakımı doğrular şekilde Transformers diyeceğim.

Bir çocuk menüsü hayal edin, içinde ........ olmalı.
Çocukların genelde görünüşü sebebiyle yemediği sebzelerle oynayıp mutlaka bol sebzeli ve sağlıklı etli bir mönü olurdu bu. Kesinlikle mevsiminde ürünlerle hazırlanırdı.

Nereden çıktı bu tat dedektifi?
Eşim Nilay Örnek’in televizyon programı Şehirli Sofralar’ın yapımcısı olmamla yemek merakım hobiden işe dönüştü. Bu sırada da daha dutluk olan Instagram’da yeme-içme ve seyahat deneyimimi paylaşmak istediğime karar verdim, araştırma ve bir şeyin arkasındaki gerçekleri öğrenme hevesimle de hesabımın ismini Tat Dedektifi yaptım. Hesap 5 yıllık ama bizdeki mutfak merakı neredeyse 30 yıllık.

Blogger/Vlogger olmanın en zor özelliği nedir?
Bir konu hakkında yanlı bilgisi olan ya da hiç bilgisi olmayan ama buna karşılık sürekli yorum yapan insanlara bir şeyler öğretme konusu gerçekten çok zorlandığım bir alan. Örnek vermek gerekirse bir mandırada peynir yapımını çektiğim videonun altına yüzlerce “sıcak madde ile plastik birbirine değer mi?” yorumları yazan insanlara teker teker açıklama yaparken “bu plastikleri tarım bakanlığı daha hijyenik olduğu için öneriyor ve kullanımını zorunlu tutuyor.” Dememin bir anlamı olmuyor. Her fikir beyan edenin kendi fikri doğruymuş gibi itiraz edip bazen hakaret ediyorlar.

Makarna-mantı-pilav'dan birini tercih edecek olsanız, hangi tarifiyle tercih edersiniz?
Pirinçtense buğdayı tercih ederdim. Makarna ile mantı arasında da sanırım tercihimi makarnadan yana kullanırdım. Zira mantı gibi yapılan makarnalar da var, spagettiden sıkılırsam onlara dönerim :)

Diyet yapmanız gerektiğinde neler yersiniz?
Genelde kalori hesabına bakar, tuz-şeker-un üçlüsünden uzak dururum. Salatalar, baklagiller ve sebzeler benim beslenme tipimde herhangi bir hastalık riski taşımadığından bol bol tükettiğim ürünlerdir.

Gece yatmadan önce canınız ne yemek ister?
Bazı akşamlar zaten yatmadan önce masalardan kalktığımız için genelde üstüne bir şey daha istemiyor ama eğer ki yiyeceksem dolaptan çıkmış soğuk bir meyveye hayır demeyebilirim.