ARAMA YAP
Oğuz Yenihayat

Oğuz Yenihayat

Oğuz Yenihayat'ın bol lezzetli maceralarına göz atıyoruz.

Sürekli sosyal medyaya bağlı olmak sizi heyecanlandırıyor mu?
Artık eskisi kadar heyecanlandırmıyor diyebilirim. Sosyal medyada farklı içerikler görmek beni heyecanlandırıyor desem daha doğru olur. 

Kimsenin bilmediği yerleri keşfedip farklı tatlar yakalıyorsunuz. Bu araştırmaları yaparken nereden yola çıkıyorsunuz?
O şehirde yaşayan insanlar... Sora sora en doğru kişi ya da kişileri araştırıyorum, onların anlatımıyla o yörede yaşayan insanlardan öğrendiğimi not alıp, paylaşımlarımda kullanıyorum. Sıfır bilgiyle hiç bilmediğim bir şehre ya da köye gitsem de herkes ile iletişim kurup neyin ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum, çabalıyorum. Olay sadece ye-iç-paylaş değil yani.

Çektiğiniz fotoğrafın iyi olması veya iştah açması şart. Bunun için uyguladığınız ipuçlarından birkaç adet verebilir misiniz?
Işık bu konuda çok çok önemli. İyi ışığı aldığınız sürece genelde iyi fotoğraf seçersiniz. Eğer masa fotoğrafı çekiyorsam da renklerin canlı durmasına, yan yana aynı renkteki tabağın (yoğurtlu semizotu - beyaz peynir gibi) gelmemesine dikkat ederim.

Favori gastronomi şehrinizi neresi?
Gaziantep.

Çocukluğunuzdan gelen en sevdiğiniz yemek hangisi?
Annemin yaptığı köfte ve yine annemin yaptığı patates kızartması.

Tabağınızı ekmekle sıyırır mısınız?
Elbette! Sıyırmamak için deli olmak lazım.

Kilo almaya karşı bir önlem alıyor musunuz?
Almaya çalışıyorum ama ne kadar başarılı olduğum tartışılır :) Abur bucurlardan, şeker içeren şeylerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum. Kalitesiz kalori almamak hedefim! Seyahatlerden zaman buldukça da spor yapıyorum, bir şekilde dengelemeye çalışıyorum.

Yurtiçi ya da yurtdışı, en sevdiğiniz yemek programları hangileri?
Chef's Table dışında son zamanlarda içeriği yemek olan başka bir şey izlemeye fırsatım olmadı. Tavsiyeniz olursa sizden alabilirim :)

"Bıkmadan ömrümün sonuna dek yerim." dediğiniz yemek nedir?
Köfte - patates.

Tıka basa doyduğunuz bir yemek maceranızı anlatır mısınız?
Sanıyorum 4 sene önceki İzmir seyahati. Bir proje için İzmir'e gitmiştik. 3 gün boyunca sabah 8'de boyozla başlayıp gün içerisinde abartmıyorum ama 10-11 yere uğrayıp, tadıp, fotoğraf / video çekmiştik. O seyahat inanılmazdı. Sabahları tok kalkıyordum ve ona rağmen ertesi gün neredeyse yine aynı tempoda devam ediyorduk. Dönüşte havalimanda bavulların tartıldığı yerde tartılmıştık, ortalama herkes 3-4 kilo almıştı!