Düzenlenmeye başlandıkları tarihten itibaren gastronomi meraklılarının yakın takibinde olan birçok yemek etkinliği mevcut. Bu etkinlikler bazen gıdalar bazen de içecekler üzerine odaklansa da aslında hepsinin verdiği mesaj aynı; yiyeceklerden ve içeceklerden alınan hazzı maksimuma çıkarmak, yeni tatlar keşfetmek ve sürdürülebilirlik adına elimizde olanları değerlendirmek. 

İşte tüm bunları takip edebileceğiniz 5 gastronomi etkinliğini:

Gastromasa - Kasım
Gastromasa Gastronomi Konferansı, dünyanın birçok ülkesinden yıldızlı şeflerin katılımıyla İstanbulda gerçekleşiyor. Her yıl farklı bir tema altında, dünya mutfağıile Türkiye gastronomisi arasında köprü kurmayı hedefleyen etkinliğin bu yıl 4. düzenlendi.

Journée Pâtisserie et Boulangerie - Aralık
Pasta ve artizanal fırıncılıkürünlerinin yer aldığıJournée Pâtisserie et Boulangerieye Fransız Sarayı ev sahipliği yapıyor. Türkiyedeki en iyi tatlı, pasta ve artizanal fırıncıların imza ürünlerinin sunulduğu etkinlikte yeni keşifler yapmak, Fransız ekolünün lezzetlerini deneyimlemek mümkün.

Alaçatı Ot Festivali - Nisan
Egenin çeşitli otlarının toplandığı, tadıldığı, yeni tariflerin paylaşılıp pişirildiği ve İstanbul dışındaki lokasyonu sebebiyle dikkatleri üzerine çeken Alaçatı Ot Festivali, birçok insanın haberdar dahi olmadığı bitki türlerinin tanıtmak adına düzenleniyor.

SommeliersSelection Türkiye Kasım
Dünyaca ünlü şarap tadımcılarının Türkiyede üretilen yerel şarapları tadıp derecelendirdiği SommeliersSelection Türkiye; düzenlediği workshoplar, konuşmalar ve tadımlarla şarap severlerin yakın takibindeki etkinliklerden bir tanesi. Küçük-büyük tüm yerel şarap üreticilerinin dahil olduğu SommeliersSelection Türkiye etkinliğinde aynı zamanda zeytinyağı, peynir ve ekmek gibi şarap gibi eşlikçilerin de tadımı yapılıyor.